END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
7 tipov ako začať behať od Vítka Pavlišta

7 tipov ako začať behať od Vítka Pavlišta

7. 4. 2020 9 min. čítania

Chystáš sa prvýkrát vybehnúť, alebo stále nemôžeš nájsť komfortnú zónu na svojich prvých kilometroch? Nasleduj moje kroky.

Možno sa budeš čudovať, ale nie je pre mňa jednoduché nejako zmysluplne odpovedať na otázku ako začať behať. Vyrástol som v športovej rodine, odmala sme boli vedení k pohybu a nikto sa s nami moc nepáral. Obaja rodičia dosť športovali, a keď už sme s bratom vyrástli dosť na to, aby sme boli schopní ako-tak ovládať bicykel a jazdiť na bežkách, jazdili sme s nimi všade. Ja som bol mladší a menej šikovnejší než bráško, navyše som sa pri tom vždy veľa zlostil, tak ma väčšinou nechali vzadu vyzúriť sa a išli napred. Len ma občas jeden z nich prišiel dozadu skontrolovať, že sa stále pohybujem dopredu a nerobím nejaké blbosti. Nariekal som, ale išiel som.

V detstve sme nebehali vôbec, ale dosť sme toho nachodili

Síce sme mali auto, ale na návštevy k babičkám, ktoré bývali 20 km od nás, sme výhradne chodili pešo. Popoludní tam a večer za tmy späť. V pohybe sme boli s bratom naozaj každý deň. Do školy a na rôzne krúžky sme sa dopravovali väčšinou na bicykli, alebo pešo, aby sme ušetrili za cestovné, ktoré nám potom zostalo ako vreckové. Keď som bežal svoj prvý pretek- prespolák, ako sme na severe hovorili lyžiarskym krosom, mohlo mi byť okolo desiatich rokov. Dostal som od rodičov "športové" tenisky (značky Sprandi, ak niekto z pamätníkov pamätá tú šialenú obuv), ktoré som používal na všetko. Beh, bicykel, telocvik, chodenie. Z ničoho sme nerobili vedu. No a v tých teniskách, ktoré by som si dnes nevzal ani na rytie záhonov, som bez akéhokoľvek tréningu tie prespoláky vyhrával. Aj keď som bol buclatý chlapček a stáli proti mne chudší vyšportovaní lyžiari, nestačili mi. Obaja s bratom sme dosť pohybovo nadaní, a preto sa mi v tejto otázke tak zle niekomu radí. Mne behanie nepríde ako veľká veda, ale niekomu, kto napríklad nie je z tak športovej rodiny, môže byť okolo behu hŕba vecí nejasných. Skúsim teda vypichnúť pár, podľa môjho názoru, dôležitých bodov.

7 tipů jak začít běhat od Vítka Pavlišty

Motivácia

Mať nejakú motiváciu je podľa mňa najzásadnejší predpoklad pre to, aby človek začal a vydržal behať. Mať vidinu niečoho, čo vás vyženie za každého počasia von, a aj keď je to nepríjemné a bolí to, vo finále z toho máte dobrý pocit. Každý ten nepríjemný beh ťa o trochu priblíži cielu. Môže to byť čokoľvek aspoň trochu reálneho. Keď už sa tej tvojej vidine priblížiš, sprísni ju. Ja mal v začiatkoch rovnakú motiváciu ako asi dosť z vás. To bude teraz možno veľké prekvapenie, ale aj ja som chcel kedysi schudnúť. Bol som najhrubší z rodiny a príbuzní si ma za moju žravosť dosť doberali. Teraz už nie som a nikto sa mi nesmeje. Cieľ splnený, stanovil som si ďalšie.

Choď na to postupne

Nechci všetko hneď, stanov si reálne ciele, nech neskončíš sklamaný alebo zranený. Začni behať, keď ťa to bude baviť, začni trénovať a pretekať, keď ťa to bude baviť. Aj ja som šiel rovnakou cestou. Vrhnúť sa od začiatku do nejakého systematického tréningu podľa mňa nemá zmysel a akurát ťa to otrávi. 

Technika príde sama

Existuje množstvo návodov na to, ako by človek mal alebo nemal behať. Každý takýto článok na to ide strašne vedecky a nabáda ťa, nech našlapuješ na stred chodidla, na špičku, na vonkajšiu hranu atď. Podľa mňa to taká veda nie je a technika tvojho behu sa sama prispôsobí s rastúcou kilometrážou a rýchlosťou behu. Telo sa prispôsobí. Svaly i obehový systém si zvyknú na bežeckú záťaž, zrychlíš sa a postupne prirodzene prejdeš do behu cez špičku. Ono sa rýchlo ani inak behať nedá.

7 tipů jak začít běhat od Vítka Pavlišty

Zožeň si bežecké vybavenie

Tým myslím predovšetkým tenisky. To, čo často predávajú športové reťazce ako bežecké tenisky, na behanie naozaj vhodné nie sú. Každopádne rôzne fitness a športové tenisky sa na behanie nehodia a keď si s výberom tenisiek nevieš rady, tak si nechaj poradiť v nejakej bežeckej špeciálke. To je asi jediná vec, ktorú podľa mňa má zmysel v začiatkoch riešiť.

Cvič!

Nie nadarmo sa hovorí, že rovnaký čas, ktorý stráviš behom, by si mal venovať aj ich kompenzáciam. O preťahovaní sa a cvičeniach je na internete materiálu kopa. Zameraj sa na posilnenie stredu tela a zároveň uvoľňovanie svalov v oblasti bedrovej chrbtice a panvy. Táto oblasť absorbuje veľkú časť nárazov pri behu. Vnímaj, čo ťa bolí, odkiaľ bolesť vychádza, a zameraj sa na uvoľňovanie tejto oblasti. Sleduj po čase podrážky vašich tenisiek. Aj ony napovedia všeličo o tom, ako beháš, kde si ulavuješ, čo preťažuješ. Určite odporúčam čas od času navštíviť nejakého šikovného fyzioterapeuta. Ideálne preventívne a skôr, než ťa začne niečo bolieť.

Nepreháňaj to!

Táto rada sa čiastočne kryje už s tou nabádajúcou k postupnému bežeckému rastu. V tomto bode ale nechcem hovoriť o pretrénovaní sa a o zraneniach. Beh je len tvoje hobby a zábava po práci. Nemusíš kvôli nemu nutne prekopať celý život, hodiť cez palubu kamarátov a všetko, čo si mal doteraz rád. Nie každého behanie zaujíma, a keď už si nájdeš po niekoľkých mesiacoch čas na to, že sa zídeš so starými známymi a celý čas hovoríš o tom, ako beháš, dosť možno im to bude vadiť. Poznám dosť ľudí, ktorí o behaní melú naozaj v jednom kuse. O tom, koľko kedy ubehli kilometrov, ako bežali rýchlo, aké mali pri tom tepy, koľko spálili kalórií a čo je kde bolí ... beháš kvôli sebe a nie preto, aby si mal o čom rozprávať kamarátom, ktorí treba ani nebehajú a nezaujíma ich to. Beh je tvoj únik od problémov a odreagovanie sa. Nechaj si ho pre seba. Pre mňa končí tréning posledným odbehaným úsekom a ďalej ma nezaujíma. Myslím, že je to tak správne.

Možno si teraz po dočítaní tohto textu trochu sklamaný a čakal si, že Pavlišta ti dá zaručene nejaké lepšie rady k tréningu a k tomu, ako sa zlepšiť. Podľa mňa toho ale nie je moc, čo by človek nutne musel vedieť v úplnom začiatku. Je to len na tebe, tvojej hlave, tvojmu odhodlaniu, tak sa do toho obuješ. Dosť možno si za nejaký čas život bez behania už ani nedokážeš predstaviť.

Vítek Pavlišta, Top4Running ambassador

Byť členom Top4Running Club sa oplatí

S nami budeš vždy rýchlejší. Pridaj sa do nášho vernostného programu a čerpaj veľa skvelých výhod.

Pridaj sa do klubu

Fast-R Nitro Elite Elektrocharged
puma
ZOOM JA FLY 3
nike
Fast-FWD Nitro Elite
puma
FAST-R Nitro Elite Carbon
puma
Air Zoom Alphafly NEXT%
nike
Nové
Deviate Nitro Elite Racer
puma
Deviate Nitro Elite Racer Wildwash
puma
Deviate Nitro Elite Fireglow
puma
Deviate Nitro SP
puma
Cloudflow 3
onrunning
Udržateľnosť
ULTRABOOST 22
adidas
Udržateľnosť
NOVABLAST 2
asics
Predchádzajúce
Ďalšie