Jarná ponuka - extra 7% zľava s kódom: EASTER -- days --:--:-- Nakúp teraz
7 najčastejších otázok o behaní v zime

7 najčastejších otázok o behaní v zime

3. 12. 2018 7 min. čítania

Rok sa 2018 sa nám pomaly chýli ku koncu a opäť nastáva obdobie, kedy počasie, ktoré vonku vyčíňa, by asi máloktorý bežec nazval ideálnym.

7 najčastejších otázok o behaní v zime

Rok sa 2018 sa nám pomaly chýli ku koncu a opäť nastáva obdobie, kedy počasie, ktoré vonku vyčíňa, by asi máloktorý bežec nazval ideálnym. Ako teda behať v zime?

Jak přežít nízké teploty?

Teploty majú k tým letným už vážne ďaleko. Do toho prichádza dážď, mrholenie a časom sneh a ešte je skoro tma. Veľa bežcov sa týmto nechá odradiť. Vznikajú otázky, či je možné prebehať celú zimu a či je to vôbec zdravé. Tento článok vám na otázky, ako behať v zime, odpovie a motivuje vás k tomu nenechať sa rozhodiť rozmarmi počasia a ešte si výbehy v jesenných a zimných mesiacoch užiť.

1) Ako prežiť nízke teploty?

Najzásadnejšie je v tomto období správne oblečenie. Teploty sa teraz cez deň pohybujú pod 10 ° C, ráno a večer už klesajú k nule. Behom pár týždňov sa dostaneme pod bod mrazu. Do toho ešte vietor či dážď. Len na tričko a šortky to už naozaj nie je. Základné pravidlo znie, skôr než jednu hrubú vrstvu oblečenia si oblečte viac vrstiev tenších. Budete vďaka tomu pohyblivejší a v prípade, že sa vám pošťastí naraziť na zimné slniečko si aj môžete ľahšie jednu z tenkých vrstiev odložiť. Ja momentálne behám v dlhých elasťákoch, kompresná spodná vrstva, tričku s dlhým rukávom a vestou, či vetrovkou. Dôležité je, aby vám vo vašom bežeckom outfite bola potom, čo vyjdete z domu, trošku zima. Tým si zaistíte, že pri behu sa potom dostanete na príjemnú teplotu. A vedzte, že práve teploty okolo 10 ° C sú ideálne bežecké. Väčšina svetových a aj osobných rekordov padá pri tejto teplote, pretože vašim svalom a poťažmo celému telo vyhovuje na veľké výkony najviac.

2) Ako prežiť tmu?

Slnko už zapadá čoskoro, čo pre väčšinu pracujúcich znamená, že za svetla sa prebehnú najbližších niekoľko mesiacov len cez víkendy a dňoch voľna. Zaobstaraním čelovky si pomôžete, aby ste si videli pod nohy a vyhli sa nástrahám terénu. Čo je však ešte dôležitejšie ako vidieť, je byť videný (a ak beháte po cestách, je to novo dokonca zákonná povinnosť). Preto si urobte radosť, a kúpte si do šatníka bundu či elasťáky s reflexívnymi prvkami. Osobne už niekoľko rokov používam oblečenie Nike z kolekce Flashpack. Vyzeráte v tom krásne a ešte vám to môže doslova zachrániť život.

3) A čo tenisky, môžem použiť tie z leta?

Posledných niekoľko zím behanie prialo, pretože boli suché. V takom prípade sa nemusíte báť vybehnúť vo svojich bežných teniskách. Ale predsa len v niektorých vyložene letných modeloch s výrazným vetraním vám môže byť chladno. V čase tých pravých plieskaníc ešte len oceníte poriadnu obuv. Poľné a lesné cesty sa zmenia v kilometre blata a kaluží a poriadne vám môže natiecť do tenisiek aj v prípade, že patríte medzi mestských bežcov. Potom je vhodné siahnuť napríklad po produktoch značky Salomon, ktoré sú svojou odolnosťou proti nepriazni počasia a náročnému terénu povestné. Nájdete tu aj v poslednej dobe stále populárnejšie citycrossové modely. Veľa ďalších tenisiek pre behanie v zime aj od iných bežeckých značiek, ktoré by som vám odporučil, nájdete dole pod týmto článkom.

4) Vybavenie mám, ale ako nájsť motiváciu?

Každého bežca občas postihne kríza a začne sám so sebou vyjednávať, či ísť alebo neísť behať. Jeseň a zima tomu nahrávajú, dostanete sa z práce, či školy domov za tmy, urobíte si čaj, alebo kávu, rozležíte sa na gauči a dokopať sa von vyzerá ako nadľudská úloha. Preto je skvelé, nájsť si parťáka, s ktorým spoločne prebehnete zimu. Navzájom sa môžete motivovať, hecovať. A hlavne neísť si zabehať, keď už ste s niekým dohodnutí, z toho už sa vyhovára ťažko. A ak nikoho takého vo svojom okolí nemáte, mali by ste vyskúšať nejaký bežecký klub, treba ten náš! Kto už sa niekedy zúčastnil tréningov, vie, že sa naozaj vybieha za akéhokoľvek počasia a spoznáte tu veľa skvelých ľudí, s ktorými môžete zdieľať svoje bežecké radosti a strasti.

5) Behanie s kamarátmi je síce fajn, ale čo keď potrebujem dlhodobejšiu motiváciu?

Pokiaľ na sebe chcete naozaj tvrdo makať celú zimu, potom je ideálny zapísať sa na nejaké jarné preteky. To znamená jediné. Keď sa na ne budete chcieť poctivo pripraviť, musíte prebehať aj zimné mesiace. Tu už nie je priestor pre výhovorky, posledný stovky metrov pred cieľom vám potom veľmi nemilosrdne odhalí, čo ste sa sebou robili cez zimu.

6) A je vôbec zdravé behať v zime?

Tradičné otázka, ktorú určite budete počuť vo svojom okolí často. Väčšinou od ľudí, ktorí sa na to isté pýtajú aj na jar, v lete a vlastne v akejkoľvek súvislosti. Ničoho sa nebojte. Teraz je práve to najdôležitejšie obdobie, kedy musíte vydržať, aby ste mohli bez úhony prebehať celú zimu. Teploty sa znižujú postupne, vaše telo má tak možnosť plynule sa aklimatizovať. Najhoršie variant je teraz nerobiť nič, dať si novoročné predsavzatia a prvýkrát vybehnúť prvého januára v -10 ° C. To vám telo naozaj len tak neodpustí. Dbajte na správne oblečenie a obuv a začínajte pomaly. Rýchlostné cvičenie či strečing odložte do chvíle, keď bude vaše telo bezpečne zahriate na "prevádzkovú" teplotu. Ale ak vás naozaj skolí nejaká jesenná chrípka, buď s návratom k behaniu predsa len trochu opatrnejší ako v teplejších mesiacoch.

Jak si zimní výběhy užít?

7) Ako si zimné výbehy užiť?

Aspoň pre mňa je začiatok zimy to najkrajšie bežecké obdobie. Teploty sú okolo príjemných 10 ° C, obľúbené trasy sa postupne vyľudňujú, a tak si môžete užiť nikým nerušený beh. Príroda postupne zaspáva a vie tak ponúknuť krásne scenérie. Preto neváhajte vybehnúť s telefónom či foťákom a spestriť si beh niekoľkými snímkami. Zároveň sa pri behu snažte vymyslieť niečo jedinečného a nezabudnuteľného. Či už je to nová trať, alebo šialený šprint na srnky.

A v prípade, že Vám príroda ukáže svoju menej vľúdnu tvár, ten pocit po dobehu, kedy si dáte horúcu sprchu, teplý čaj a môžete byť na seba hrdí, že ste vyhrali súboj s živlami, ten za to rozhodne stojí!

Autorem článku je MUDr. Jan Přáda, bývalý sprinter AC Start Karlovy Vary, současný půlmaratonec a maratonec a lékař VFN Praha.