END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
Beh na bežeckom páse: Výhody, nevýhody a na aké druhy tréningov ho zaradiť?

Beh na bežeckom páse: Výhody, nevýhody a na aké druhy tréningov ho zaradiť?

27. 3. 2022 5 min. čítania

Beh na páse je podceňovaný, aj keď má veľa čo ponúknuť. Spísali sme jeho výhody, nevýhody, aj aké typy tréningov sú najlepšie pre beh na bežeckom páse.

Čo je dôležté spomenúť na začiatok je, že každý z nás je iný, má iné ciele a preferencie. Je ťažké povedať, či beh na páse je lepší alebo horší ako beh vonku. Poď s nami nájsť kompromis a balans medzi týmito dvoma svetmi!

Benefity behu na páse

1) Rovný povrch

Na páse bežíš na rovnom a relatívne mäkkom povrchu, čo je dobré na rozdiel od ciest. Počas behu po asfalte vznikajú omnoho prudšie nárazy, čo predstavuje záťaž na kĺby, šľachy a väzy. 

2) V akomkoľvek počasí

Nemusíš riešiť dážď, sneh, či vietor. Nemusíš sa trápiť vhodným výberom zimného oblečenia či nepremokavých tenisiek. Ideš behať na pás a tréning môže začať!

3) Možnosť behať doma

Je populárne mať bežecký pás doma, pretože sú ľahké a prenosné a môžeš behať kedykoľvek a popri tom pozerať svoj obľúbený seriál! Na výber je množstvo druhov, stačí si len prečítať zopár recenzií a vybrať ten, ktorý bude najlepšie spĺňať tvoje potreby! 

4) Skvelé na tréning rýchlosti

Bežecké pásy sú ideálne na intervalové a tempové behy. Iba nastavíš požadovaný program alebo rýchlosť a nemusíš sa starať o nič iné. Máš priestor sa sústrediť len na seba a svoju techniku behu, nemusíš riešiť zmeny povrchu, chodcov, autá, či cyklistov. 

5) Jeden pár bežeckých tenisiek je postačujúci

Jeden pár kvalitných bežeckých tenisiek je postačujúci. N rozdiel od behania vonku, kde sa musíš pripraviť na rôzne typy terénu a zvoliť vhodnú obuv. Na asfalt cestné bežecké tenisky a do lesov trailové, poprípade také, ktoré sú vhodné na oba typy povrchov..

Top4Running Tip: Toto je 5 najlepších tenisiek pre beh na páse. Takmer v každej posilňovni je bežecký pás, takže vyberaj ľahké a priedušné tenisky, ktoré ti sadnu a v ktorých si môžeš odcvičiť aj svoj silový tréning. Populárne sú adidas UltraboostNike Pegasus.

adidas_Ultraboost_running_shoes

Nevýhody behu na páse

1) Absencia vonkajšieho prostredia

Najmä málo čerstvého vzduchu je veľká nevýhoda. Snaž sa kombinovať behy na páse a prechádzky v prírode a aspoň počas slnečných dní doplniť vitamín D a vitamín PRÍRODA.

2) Stereotyp

Vonku dokážeš bežať dlho, ale n apáse sa unavíš a nudíš už po pár minútach? Je to kvôli nemeniacemu sa prostrediu. Skús zaradiť zmeny rýchlosti, stúpania, pusti si svoj obľúbený mix pesničiek, či podcast. Niektoré bežecké pásy majú obrazovku, ktorá simuluje prírodu - kopce, lesy, more.

3) Musíš platiť

Pri behu na páse neplatí, len "sa obuť a vybehnúť." Častokrát sa musíš prepraviť do posilňovne, čo tiež niečo stojí, okrem vstupu samotného. Avšak, je to investícia do tvojho zdravia. Ak ťa to baví, tak to za to stojí.  

Nike_running_shoes

Je možné behom na páse schudnúť?

Beh na páse patrí medzi fyzické aktivity, ktoré zvyšujú energetický výdaj. Ak je tvoj výdaj energie vyšší ako prídem energie - schudneš. Viac o energetickej bilancii si môžeš prečítať v článku o chudnutí behom. Beh na páse môže výrazne pomôcť. Ako môžeš behať na páse efektívnejšie?

  • Behaj ako vonku, používaj ramená a dýchaj
  • Nastav si mierne stúpanie na zvýšenie odporu
  • Pri vysokom stúpaní, spomaľ a simuluj chôdzu hore kopcom - to posilní tvoje gluteálne svaly a nohy

Či už si fanúšik behu na páse, alebo miluješ behanie vonku, veríme, že sme ti predstavili to najlepšie z oboch svetov. Najlepšie je skúšať rôzne veci a vystupovať zo svojej komfortnej zóny. Daj šancu novým typom behu, možno objavíš svoj skrytý potenciál! 

Vybav sa na beh s Top4Running!

Muži Ženy