END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
Bežecké tenisky na ultramaratón a ultra trail. Ako si vybrať?

Bežecké tenisky na ultramaratón a ultra trail. Ako si vybrať?

22. 3. 2023 10 min. čítania

Ultra. Kráľovská disciplína dlhých behov. Aké tenisky si vybrať na cestné ultramaratóny, či ultra traily? Inšpiruj sa od Top4Running!

Čo vlastne znamená ultra? Sú to behy dlhšie ako maratón, čiže dlhšie ako 42,195km. Ultra môže byť 50 km, 100km, či viac, v súčastnosti je na výber množstvo rôznych pretekov a vzdialeností. Ultra behy môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

 • Cestné ultramaratóny - Bežíš po mestských a dedinských cestách a iných tvrdých povrchoch ako je asfalt, či betón.
 • Ultra trail - Beží sa v teréne, na nepredvídateľných povrchch, najmä v lesoch či kopcoch. Zvyčajne nastúpaš slušný počet vertikálnych metrov.

Sú to dva veľmi odlišné typy pretekoch a preto výber tenisiek bude závisieť od typu pretekov. Máme pre teba rady a tipy, ktoré bežecké tenisky sú tie najlepšie. Začneme cestnými a následne prejdeme na trailové. 

Ako si vybrať tenisky na cestný ultramaratón?

Tvoje ultramaratónske cestné tenisky by mali spĺňať tieto základné kritériá: 

 • Tlmenie - Počas ultramaratónu budeš mať viac než dosť nárazov, preto odporúčame vybrať si tenisky s množstvom tlmenia. Cestny sú predvídateľný terén, preto tlmenie nebude mať až taký vplyv na stabilitu. Avšak pamätaj, čím viac tlmenia, tým ťažšie tenisky budú.
 • Odolnosť a komfort - Zvršok cestných tenisiek je z vysoko kvalitného, odolného a priedušného materiálu a mäkké vnútro ti dodá komfort, ktorý potrebuješ počas dlhých behov. 
 • Šírka a veľkosť - Počas dlhých behov chodidlá opuchnú, preto rátaj s potrebným extra priestorom v teniske. Nieje nič horšie ako odraté boľavé chodidlá na 30 kilometry. Radšej si kúp o 1-2 čísla väčšie tenisky a vyberaj modely so širším strihom. 

Naše tipy na ultramaratónske cestné tenisky:

1) Nike Invincible

Jedny z najpopulárnejších cestných tenisiek sú Nike Invincible 3. Kombinácia opory a peny Nike ZoomX v tvare kolísky vytvára pocit pohodlia a tvoje kĺby udrží v bezpečí aj počas dlhých behov. Pena Nike ZoomX v podrážke je ľahká a extrémne responzívna. Vylepšený zvršok Flyknit je teraz ešte odolnejší a priedušnejší. Tenisky pomáhajú prechádzať pronácií.

Pánsky model Dámsky model

Nike_Invincible

2) adidas Adizero Adios Pro 

Adizero Adios Pro 3 sú pretekárske tenisky na dlhé cestné behy. V podrážke sa nachádzajú dve vrstvy odolnej peny Lightstrike Pro, ktoré zabezpečjú tlmenie nárazov počas behu. Optimalizované karbónové časti ENERGYRODS 2.0. v podrážke zabezpečujú návrat energie. Nový textilný zvršok je ľahučký a priedušný a vyrobený z minimálne 50 % recyclovaných vlákien. Vďaka prémiovej Continental gumovej vrstve na spodnej časti podrážky, môžeš bežať rýchlo a bez pošmyknutí aj na mokrej ceste.

Pánsky model Dámsky model

adidas_adizero_adios_pro_3

3) Nike ZoomX Vaporfly Next%

Druhý model obľúbených tenisiek Nike ZoomX Vaporfly Next% 2. Sú to pretekárske tenisky, ktoré ťa rýchlo prevedú pretekmi do 50 kilometrov! Pena Nike ZoomX zabezpečuje tlmenie a návrat energie a vrstva karbónových vlákien ťa popoženie vpred na každom kroku. Tenisky majú optimálne tlmenie, ktoré znižuje vplyv nárazov počas behu na tvrdých povrchoch. 

Pánsky model Dámsky model

Nike_ZoomX_Vaporfly

Ako si vybrať bežecké tenisky na ultra traily?

Ako aj cestné bežecké tenisky, aj trailové tenisky by mali spĺňať zopár podmienok:

 • Vzor na podrážke - Dovolíme si tvrdiť, že toto je esenciálny aspekt trailových tenisiek. Odolný a agresívny grip ťa podrží v nepredvídateľnom teréne a poskytne trakciu a stabiliu. 
 • Tlmenie - Aj keď sa ultra traily behajú prevažne po mäkkých povrchoch, tlmenie nárazov a komfort sú pri dlhých vzdialenostiach dôležité. Budeš bežať mnoho kilometrov, čo znamená nespočetné množstvo nárazov. Vyber si množstvo tlmenia na základe osobnej preferencie a dĺžky trasy. Menej tlmenia bude znamenať menej pohodlia, ale lepší kontakt s povrchom. Viac tlmenia bude znamenať extra comfort, avšak kontakt s povrchom bude bmedzený a nebudeš môcť reagovať tak rýchlo na zmeny v teréne. 
 • Stabilita - Tá je úzko spojená s množstvom tlmenia. Okrem dostatočného tlmenia potrebuješ aj dostatočnú stabilitu a schopnosť reagovať na zmeny v teréne. Potrebuješ si zvoliť ten správny balans medzi tlmením a stabilitou.
 • Šírka a veľkosť - Chodidlá opuchnú a ty budeš potrebovať viac miesta. Nieje nič horšie ako odraté boľavé chodidlá na 30 kilometry. Radšej si kúp o 1-2 čísla väčšie tenisky a vyberaj modely so širším strihom. 
 • Odolnosť - Odolná podrážka a odolný a priedušný zvršok sú dôležité.  

Naše tipy na ultra trailové bežecké tenisky:

1) Salomon S/LAB Ultra 3

Populárne tenisky na ultra-dlhé vzdialenosti  majú ľahšiu konštrukciu ako ich predchodcovia a takisto aj nový dizajn zvršku z odolnejšieho materiálu. Podrážka EnergyCell+ zabezpečí vysoký návrat energie, tlmenie na každom kroku a je dynamická. Spodná vrstva podrážky Contagrip® MA je veľmi odolná so skvelým gripom v rôznych terénoch. Celkovo je S/LAB Ultra 3 stabilná obuv, ktorá umožňuje dostatočný kontakt s povrchom. Ak sa chystáš na trailové behy do 50 kilometrov, Salomon Pulsar Trail je tiež skvelou voľbou.

Pánsky model Dámsky model

Top4Running TIP: Vybav sa na ultra trail výbavou Salomon! V ponuke nájdeš bežecké baťohy, vesty, čelenky a mnoho ďalšieho.

Salomon_S/lab_Ultra

2) Nike Zegama

V Nike ZoomX Zegama zdoláš dlhé stúpania, prudké klesania aj nekompromisný terén. Hlbší vzor na podrážke s väčšími medzerami poskytuje grip a stabilitu, najmä v technickom teréne. Ľahká pena Nike ZoomX, kombinovaná s vyvýšenou podrážkou, dodajú potrebné tlmenie nárazov pre ochranu tvojich kĺbov. Drop tenisiek je iba 4 mm, vďaka čomu sa tvoje chodidlá budú cítiť úplne prirodzene.

Pánsky model Dámsky model

Nike_Zegama

3) Inov-8 Trailfly 

Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max. Tenisky vyborebé na ultra trailové behy. Podrážka TRAILFLY vychádza z osvečeného TERRA ULTRA konceptu. Nebojí sa prebehnúť cez asfatl a spoľahlivo ťa podrží aj na kamenistých a technických lesných terénoch. Modely TRAILFLY používajú patentovanú ADAPTER FLEX technológiu - 10mm hboký zárez v strednej časti odpruženia, ktorý radikálne zvyšuje flexibilitu celých tenisiek a možnosť cítiť terén. Drop 6mm podporuje prirodzenú prácu nôh.

Pánsky model Dámsky model

Inov8_Trailfly

Praktické tipy na záver

Ultra sú jedny z najdlhších pretekov, kde stráviš mnoho hodín na nohách. Ak sa chystáš bežať ultra, fyzická a mentálna príprava je nevyhnutná. My máme pre teba ešte zopár tipov: 

 • Otestuj tenisky poriadne - Bežať ultra v novučičkých teniských je lákavé, ale veľmi nezodpovedné. Najprv ich otestuj na dostatočnom množtve kilometrov. Stráviš mnoho hodín na nohách, takže bežecké tenisky by mali byť tvoj najlepší parťák!
 • Ponožky sú alpha a omega - Môžeš mť tie najlepšie tenisky, ale bez vhodných ponožiek ti budú nanič. Bavlnené ponožky nechaj doma, môžu spôsobovať odreniny. Na ultra behy rašej vezmi tie z funkčných materiálov, ktoré  zostanú na chodidle, odvedú vlhkosť a zabránia vzniku odrenín a otlakov. Ak preferuješ dlhšie ponožky a chceš extra boost v regenerácií, vyskúšaj kompresné ponožky a podkolienky.
 • Vezmi so sebou extra pár bežeckých tenisiek - Počas niektorých ultra pretekov si môžeš odložiť veci v depe. Priprav si extra pár bežeckých tenisiek, napríklad s väčším množstvom tlmenia, ktoré si môžeš obuť na druhú polovicu pretekov, alebo ak bude treba, tak nepremokavé tenisky.