END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
Bežecké tenisky s nízkym či nulovým dropom

Bežecké tenisky s nízkym či nulovým dropom

18. 4. 2023 6 min. čítania

Možno ste už počuli slovo "drop" v spojení s bežeckými teniskami. Čo vlastne drop znamená, prečo je dôležitý pri výbere tenisiek a aké kategórie tenisiek s nízkym dropom existujú?

Čo znamená drop?

Drop pri bežeckých teniskách znamená rozdiel medzi výškou tlmenia podrážky v oblasti päty a v oblasti palca. Čím nižšie číslo, tým prirodzenejší pohyb nôh počas behu.  Existujú 3 kategórie:

  • Bežecké tenisky s 0 - 5 mm dropom sú vhodné pre skúsených bežcov s vynikajúcou bežeckou technikou. 
  • Bežecké tenisky s 6 - 10 mm dropom zlatá stredná cesta. Umožňujú prirodzený pohyb nôh a zároveň komfort pri občasnej nesprávnej technike behu.
  • Bežecké tenisky s 11 či viac mm dropom sú vhodné pre bežcov s nesprávnou technikou behu, či bežcov s nadváhou.

Bežecké tenisky s nulovým dropom - áno či nie? 

Tenisky s nulovým dropom sú čoraz populárnejšie. Už ste pravdepodobne počuli o minimalistických barefoot teniskách, ktoré imitujú pre chodidlá chôdzu na boso. Keď sa bavíme o teniskách s nulovým dropom v spojení s behom, majú viacero pozitív: 

  • Umožňujú prirodzený bežecký krok
  • Majú pozitívny efekt na deviácie chodidiel akými sú pronácia a supinácia.
  • Pomáhajú chodidlám a tebe behať naplno 

Aj tak však nie sú vhodné pre každého, minimálne nie hneď. Potrebuješ popracovať na svojej bežeckej technike, robiť bežeckú abecedu, postupne si zvyknúť na novú obuv a zabrániť tak preťaženiu Achilových šliach, či inému zraneniu. Striedaj minimalistickú obuv s tou, v ktorej beháš zvyčajne. 

Drop neznamená tlmenie

Veľa ľudí si pletie drop a tlmenie. Nie je to to isté. Tenisky s nulovým dropom majú tlmiace elementy a môžeš v nich behať aj dlhé behy. 

Už vieme, čo drop znená, tak sa poďme pozrieť na ponuku bežeckýych tenisiek s nulovým dropom.

1) Altra bežecké tenisky

Modely od značky Altra sú známe svojím nulovým dropom a širším strihom. V ponuke sú cestné a trailové minimalistické modely, ktoré sú extrémne komfortné, kvalitné a pomôžu ti bežať naplno. Spĺňajú aj ostatné požiadavky ako grip, priedušnosť, či tlmenie. Máme dva bestsellery od značky Altra. Jeden model je stvorený na cestné behy, druhý na lesné dobrodružstvá. 

Altra Torin

Cestné tenisky Altra Torin 5 majú vysoko kvalitný zvršok, ktorý zabezpečuje optimálnu priedušnosť počas výkonu. Je to najobľúbenejšia ALTRA Zero Drop™ teniska určená na dlhé behy. Podrážka Altra EGO™ MAX poskytuje responzívne tlmenie a vrstva FOOTPOD™ spoľhlivý grip. Unikátny komfort a vysoká miera tlmenia sú perfektná kombinácia na dlhé cestné behy!

Pánsky model Dámsky model

Altra_Torin_běžecké_boty

Altra Timp

Čo si obuť na trail? Altra Timp 4!Maximálny komfort garantuje širší strih Altra ZeroDrop™. Skvelo sediaci priedušný zvršok má asymetrické šnurovanie, ktoré lepšie drží chodidlá v teniskách. To pomáha predchádzať šmýkaniu chodidla v teniskách a nežiadaným otlakom na palcoch. Stabilita a trakcia na rôznych povrchoch trailov je zabezpečená flexibilnou vrstvou podrážky MaxTrac™, zatiaľ čo vrstvy Altra EGO™ MAX poskytujú tlmenie.

Pánsky model Dámsky model

Altra_Timp_běžecké_boty

Altra Torin a Altra Timp sú skvelé tenisky, rovnako ako ostatné modely od značky Altra. Vraví sa, že ak raz vyskúšaš Altra, nebudeš chcieť behať v žiadnych iných! 

2) Inov-8 X Talon

Model Talon, konkrétne INOV-8 X-TALON G 210 v2 s dropom 3mm je najlepšou voľbou na mäkké traily, cezpoľné behy, OCR, či iné blatisté behy, na ktorých chceš podať maximálny výkon. Podrážka je tvorená ikonickým X-TALON obohateným o grafén a úzky zvršok je z priedušného materiálu Cordura Airflow. Komfort ide trochu bokom, čo však stojí za kontakt s povrchom a sebavedomý výkon! 

Pánsky model Dámsky model

běžecké_boty_inov8_talon

3) Asics Fuji Speed

Aj keď model Asics Fuji Speed nemá nulový drop, stále je veľmi nízky, konkrétne 5 mm. Táto trailová obuv je vhodná na dlhé vzdialenosti. Zvršok je vyrobený z materiálu Nexkin, ktorý zvyšuje odolnosť proti oderkom na nepredvídateľných trailoch. Vrstva Pebax a technológia GUIDESOLE™ zabezpečia hladké stúpanie a klesanie v akomkoľvek teréne. Vrstva ASICSGRIP™ ponúka skvelý grip na rôznych typoch povrchov. 

Pánsky model Dámsky model

Asics_Fujispeed_běžecké_boty

Pozri si našu ponuku a vybav sa od hlavy po päty s Top4Running!