END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov Kúp teraz
Bežecké tenisky vhodné na cestu aj trail

Bežecké tenisky vhodné na cestu aj trail

10. 11. 2022 5 min. čítania

Beháš po meste aj po lesoch? Máme pre teba tipy na bežecké tenisky, ktoré zvládnu oba povrchy. Užívaj si odbehané kilometre kdekoľvek!

Cesta a trail. Dva pdlišné povrchy, ktoré rozdeľujú bežecký svet do dvoch skupín. Najprv si prejdime základné rozdiely medzi cestnými a trailovými teniskami. 

Cestné bežecké tenisky

 • Hladký vzor na podrážke
 • Veľa tlmenia
 • Ľahké
 • Pri rýchlejších modeloch sa používa vrstva karbónu

Trailové bežecké tenisky

 • Agresívny vzor na podrážke, ktorý zabezpečí trakciu aj v náročnom teréne
 • Menej tlmenia na zabezpečenie kontaktu s povrchom v nepredvídateľom teréne
 • Viac odolná konštrukcia, ktorá á vyššiu váhu

Môžem behať v rovnakých teniskách po ceste aj teréne?

Sú obrovské rozdiely medzi cestou a trailom, je vždy lepšie investovať do oboch - cestných aj trailových tenisiek. Môžeš si vybrať aj zlatú strednú cestu, ale na úkor komfortu, stability, rýchlosti a životnosti tenisiek. 

Stále chceš iba jeden pár tenisiek, v ktorých môžeš vybehnúť aj na cestu aj na trail? Máme pre teba tipy na konkrétne modely tenisiek, ktoré majú to najlepšie z oboch svetov. 

1. Craft CTM Ultra Carbon 

Na prvý pohľad typická cestná teniska. Masívna vrstva tlmenia, vzdušný zvršok, vrstva karbónu. Ale pozor! Vďaka agresívnemu gripu na podrážke zvládnu aj ľahký terén. Vrstva tlmenia je navrhnutá tak, aby si zachovala dynamiku na ceste a zároveň mala stabilitu v teréne. 

Pánske Dámske

Craft_CTM_Ultra_Carbon_2

 

2. Salomon Pulsar

Či sneží, prší, mrzne, Salomon Pulsar ti umožní behať. Niektoré modely z tejto kolekcie majú Gore-Tex membránu. Čo vlastne Gore-Tex membrána znamená? Obsahuje mikropóry, ktoré sú dostatočne malé aby neprepustili vlhkosť dnu, ale mohli ju odvádzať von. Čiže nepremoknú, ale nezaparia sa ti v nich nohy.  Vďaka plytkému vzoru a All Terrain Contagrip® podrážke zvládnu cestu aj terén.

Pánske Dámske

Salomon_Pulsar_Trail_Gore-Tex

 

3. Altra Outroad

Altra tenisky sú populárne vďaka ich širšiemu tvaru a pohodlí na každom kilometri. Aj keď Outroad model patrí do trailovej kategórie, môžeš ich obuť aj na beh po ceste.  Trakciu zabezpečuje MaxTrac™ podrážka, ktorá sľubuje odolosť na asfalte aj v teréne.

Pánske Dámske

Altra_Outroad

 

4. Salomon Ultra Glide

Salomon Ultra Glide zvládnu viacero povrchov, medzi nimi aj cestu. Nemajú agresívny grip, ale vďaka Profeel Film technológií zabezpečia trakciu na vlhkých, kamenistých a lesných povrchoch. Aj vďaka tomu sú skvelou voľbou pre behy b zime, či v ľahkom daždi.

Pánske Dámske

Salomon_Ultra_Glide

 

5. Mizuno Wave Daichi 

Primárne trailové tenisky, v ktorých zdoláš aj cestné kilometre. A to vďaka menej agresívnemu gripu a nižšej hmotnosti. Navyše, pena EVA zabezpečuje tlmenie bez obetovania stability.

Pánske Dámske

Mizuno_Wave_Daichi_7

 

 

Najlepší kompromis medzi cestnými a trailovými teniskami predstavujú trailové tenisky, ktoré majú menej agresívny grip na podrážke. Prečo?

 • Vďaka vzoru na podrážke, majú trailové tenisky lepší grip ako cestné
 • Môžeš sa na ne spoľahnúť aj v zime a v daždi
 • Majú optimálne tlmenie pre beh po tvrdých povrchoch
 • Sú vyrobené z odolných a ľahkých materiálov

Na záver pre teba máme radu, ktorá ti môže pomôcť pri výbere. Na akom povrchu beháš najčastejšie? Ak beháš najmä v teréne a len občasne po ceste, zvoľ trailové tenisky. Ak naopak a do lesov sa vydáš iba zriedka, zvoľ cestné bežecké tenisky. 

Vyber si z ponuky cestných a trailových tenisiek na Top4Running!

Cestné tenisky Trailové tenisky

Nevieš si vybrať? Vyskúšaj náš Shoe Finder alebo nás kontaktuj a my ti poradíme!