END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov Kúp teraz
Cvičenie s odporovými gumami

Cvičenie s odporovými gumami

22. 4. 2020 5 min. čítania

Aké existujú typy odporových gúm a k čomu predovšetkým slúžia?

Stále častejšie v posilňovniach narážam na kôpky farebných gumových povrazov, obručí či gúm s úchytmi. Niekedy to visí, niekedy to leží zaprášené v krabici, občas to vidím priviazané k rebrinám, ale málokedy vidím niekoho s týmito pomôckami cvičiť. Každý berie do rúk činky a osy bez toto aby vôbec dal šancu týmto "old-school" vychytávkam. Preto som sa ti v tomto článku rozhodla predstaviť rôzne typy odporových gum dostupných na trhu a popísať, k čomu slúžia.

Osobne by som neodporučila stavať tréning iba na cvičenie s týmito expandermi, ale využila ich ako doplnok k bežnému tréningu a ako prostriedok k rehabilitácii alebo ako pomocníka pri cvičení na cestách. Optimálne zaťaženie svalov dosiahnete naozaj len pri tréningu s pridanou záťažou.

Odporové gumy

Čo odporové gumy sú a prečo ich potrebujete?

Odporové gumy sú pomôcky na cvičenie či rehabilitáciu, ktoré rovnako ako závažie disponujú určitým odporom (váhou), ktorú je potreba prekonať na vykonanie cviku. Tento odpor je priamo úmerný hrúbke a materiálu, z ktorého je guma vyrobená.

Výhody:

  • Relatívne nízka cena - môžete si kúpiť gumu za pár eur, ale taktiež aj za desiatky eur
  • Skladovanie - skvelé pre cestovanie, cvičenie na doma a jednoduché prenášanie
  • Všestranné využitie - svalová aktivácia, zapojenie gumy do tréningu s ťažkými váhami, rehabilitácia (vyrovnávanie dysbalancií), zlepšenie mobility, začiatočnícky tréning ...
  • Velmi malé riziko zranenia

Typy odporových gúm

Pásové posilovacie gumy

Tento typ posilňovacích gúm má najširšie využitie. Možno s ním precvičiť prakticky každú partiu. Veľmi vhodné sú predovšetkým k zahriatiu svalov pred silovým tréningom, pretože vďaka nim môžete napodobniť cviky, ktoré plánujete robiť a presne tieto svaly predzapojiť a zároveň tak predísť zraneniam. Podľa hrúbky gumy môžme zvoliť rôzny odpor a často sa predávajú v sadách. Cena je často veľmi výhodná.

Odporové gumy

Gumové obruče

Gumové obruče určite všetci poznáte ako super pomôcku pri trénovaní zhybov. Na základe ich hrúbky si iba zvolíte odpor (ktorý vás urobí "ľahšími" a vy sa ľahšie pritiahnete) a so SPRÁVNOU technikou sa učíte zhybovať. Postupne prechádzate na menší a menší odpor až vám svaly zosilnejú natoľko, že sa zvládnete pritiahnuť aj bez gumy. Gumové obruče patria medzi najdrahšie typy expanderov.

Gumy s úchytmi

Tento typ expanderov je najlepší k posilňovaniu hornej polovice tela, predovšetkým malých svalových skupín ako je biceps a triceps. Možno pomocou nich nahradiť viacmenej všetky cviky, ktoré by ste normálne prevádzali s kladkami.

_Gumové obruče

Gumové obruče

_Gumy s úchyty

Gumy s úchytmi

Slingshot 

Táto špeciálna posilňovacia pomôcka sa tiež radí medzi odporové gumy. Slúži na podporu pri komplexných cvikoch hornej polovice tela - bench, dipy, kľuky. V spodnej pozícii poskytuje podporu a dovolí vám zdvihnúť aj o 10-15% viac ako bez nej, slúži teda k rozvoju sily väčšej skupiny svalstva. Originálne Slingshot sa dajú objednať len z Ameriky a ich cena je vyššia, ale stoja za to.

Hip circle/hip band/krátká posilovacia obruč

A nakoniec môj obľúbenec. Široká obruč tvorená buď zo zmesi látky a gumových vlákien alebo čisto z gumy. Najčastejšie sa využíva k posilňovaniu dolnej polovice tela. Možno použiť ako pred tréningom k zahriatiu svalov a k ich predzapojeniu, tak počas silového tréningu (napríklad pri drepoch) alebo aj na konci tréningu k dopumpovaniu a "vypáleniu" svalov napríklad po náročnom leg Dayi.

_Slingshot

Slingshot

_Hip band

Hip band

 

Lucie Rejdová

Byť členom Top4Running Club sa oplatí

S nami budeš vždy rýchlejší. Pridaj sa do nášho vernostného programu a čerpaj veľa skvelých výhod.

Pridaj sa do klubu