END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz

Najrýchlejší muž planéty na Zlatej tretre

Vo štvrtok 20. júna sa v Ostrave uskutoční 58. ročník mítingu IAAF World Challenge Zlatá tretra. Fanúšikovia sa môžu tešiť na skvelú prehliadku českých a svetových atlétov.Christian ColemanColeman pobeží 200 m

Zlatá tretra Ostrava po ére Usaina Bolta pokračuje v získavaní jeho potencionálnych nástupcov. Kanaďan Andre de Grasse, ktorý skončil za Boltom na OH v Riu príde na 100 m. Minulý rok bol ale najrýchlejší na svete na 100 m Američan Christian Coleman s časom 9.79, ktorý je aj v tomto roku spoludržiteľ jednotkového výkonu sezóny 9.86. Okrem toho Coleman zdolal Bolta na MS 2017, kde získal striebro, a to je mu stále len 22 rokov. Na Tretre si zvolil 200 m a bude to prvýkrát, kedy sa halový svetový rekordér a majster sveta (6.34) v tomto roku predstaví v dlhšom šprinte. Colemanove štarty sú zriedkavé a o to cennejšie. Na MS sa chce kvalifikovať v oboch šprintoch. Osobný rekord má 19.85 a nevylučuje útok nielen na svoje maximum ale aj na Boltov rekord mítingu 19.83 z roku 2008. My budeme držať palce nášmu Pavlovi Maslákovi.

Pavel Maslák

Len druhýkrát po roku 2009 bude na tretre v anglicky hovoriacich krajínách populárna míľa pre bežcov na stredné trate. Najlepší českí bežci Jakub Holuša a Filip Sasinek povedú boj s polským majstrom Európy Marcinom Lewandovski. Viac bežcov si bude brúsiť zuby na národné rekordy, ten český má hodnotu 3: 52.59 Jozefa Plachého ešte z roku 1978, plôška 3: 55.40 Bronislawa Malinowského z roku 1976.

Na už avizovaný super súboj Warhol-Gardiner-Bednarek na 400 m sa príde ako hosť pozrieť držiteľ európskeho rekordu Thomas Schonlebe. Nemec zabehol ešte v roku 1987 na MS v Ríme 44.33. Nórsky fenomén Warhol myslí na možný útok na tento výkon.

V podprograme bude aj štafeta na 4x100 m v ktorej česká reprezentácia v máji prepísala najstarší národný rekord z roku 1972 na májových svetových štafetách v Japonsku časom 38.77. Na Tretre pobeží v rovnakom zložení a organizátori im chystajú zaujímavú konkurenciu.

Špotáková bude hádzať

Priaznivci oštepu sa môžu tešiť, jedna z najpopulárnejších českých atlétiek histórie sa rozhodla štartovať na tretre. Svetová rekordérka Barbora Špotáková si zmerala sily s domácou konkurentkou Nikolom Ogrodníkovou, olympijskou víťazkou Sarou Kolakovou a minuloročnou svetovou jednotkou Kathryn Mitchellová z Austrálie. Pre Špotákovú to bude deviaty štart kariéry na Tretre, prvý po štvorročnej prestávke.

Barbora Špotáková

Príde taliansky šprintérsky zázrak, aj premožiteľ Gatlina

Už aj tak silná stovka mužov získala ďalšiu kvalitu. Do Ostravy príde momentálne najpopulárnejší taliansky atlét šprintér Filippo Tortu. Srdce priaznivcov si získal vlani, keď vymazal legendárny Menneov národný rekord a ako prvý Talian sa dostal pod 10 sekúnd časom 9,99. V tomto roku už bežal s vetrom 9.97. Ak sa nikto neurazí je to momentálne najrýchlejší beloch na svete.

Rovnako tak nebude chýbať ani ďalší Američan Mike Rodgers, ktorý má na konte 9.85 a víťazstvo v tomto roku v Nanjingu (nad De Grassom) a v Turku (nad Gatlin). Obaja sú kvalitné náhrady za Ronnieho Bakera, ktorému sa nepodarilo dostať do príslušnej formy, v tomto roku ešte nikde neštartoval a po dohode s organizátormi zrušil svoj ostravský štart. Okrem toho zmenil plány a nepríde do Európy guliar Ryan Crouser, ktorého ale zastúpi majster sveta Tom Walsh, Poliaci Michal Haratyk a Konrad Bukowiecki, ktorí útočia v posledných štartoch na 22 m a tiež domáci Tomáš Staněk.

 

Tomáš Staněk

8 duelov Tretry 2019:

Guľa muži: majster sveta Tom Walsh vs olympijský víťaz Ryan Crouser - priblíži sa k svetovému rekordu? A ako obstojí Tomáš Staněk?

Diaľka muži: majster sveta Luvo Manyonga vs minuloročný víťaz Kubánec Juan Miguel Echevarria - Myslí na 870, Radek Juska nebude chýbať.

Oštep ženy: najlepšia česká atlétka 2018 Nikola Ogrodniková líderka európskych tabuliek 67.40 vs ázijská rekordérka a šampiónka, aktuálne svetová jednotka, Lyu Huihui z Číny. Ako obstoja domáce pretekárky, útok na rekord mítingu 67.78. Po zranení sa pridáva olympijská víťazka Sara Kolaková.

Oštep muži: majster sveta Johannes Vetter vs najlepší muž zo skupiny riaditeľa mítingu Jakub Vadlejch. Čakáme na tretieho 90-metrového oštepára histórie Tretry. Pridáva sa Magnus Kirt, posledný víkend 89.33.

Tyč muži: majster sveta Sam Kendricks vs hviezda od susedov Piotr Lisek. Tretra šesť metrov ešte nikdy nevidela. Príde aj halový majster Európy Pawel Wojciechowski.

100 m muži: Američan Ronnie Baker vs ázijský rekordman Su Bing Tian z Číny. Osobné rekordy 9.85 a 9.91. Ostravská dráha je rýchla, rekord mítingu 9.83 bude na spadnutie. Európsky rekordman Jimmy Vicaut, juhoafrický rekordman Akane SimBin. Najnovšie doplnok, kanadská hviezda Andre De Grasse.

300 m ženy (Memoriál J. slaniny): Shaunae Millerová-Uibová proti svetovému rekordu 35.30. Bahamská olympijská víťazka bežala tento rok najrýchlejší aprílovú štyristovku histórie 49.05, s medzičasom 35.8. Rekord je na spadnutie.

Výška ženy: Maria Lasitskieneová proti rekordu mítingu 205. v kariére raz skočila 206, raz 205 a päťkrát 204. Ak k tomu pridáme super publikum tak prečo nie.

česká atletika

ŠPECIÁLNY VLAK

Organizátori medzinárodného atletického mítingu Zlatá tretra Ostrava pripravili pre divákou špeicálny vlak, ktorý ich 20. júna po skončení akcie odvezie z Ostravy priamo do Prahy, so zastávkou v Olomouci a Pardubiciach. “Vychádzame v ústrety fanúšikom atletiky zo vzdialenejších regiónov, aby sapo skončení akcie dostali včas a pohodlne domov. Vlak pôjde o  21 hodine priamo zo zastávky Ostrava – Vítkovice, ktorá je v dochádzkovej vzdialenosti od Mestského štadiónu,“ uviedol riaditeľ mítingu Jan Železný.

Jednorázový lístok s nárokom na sedenie stojí sto českých korún a podmienkou na jej uplatnenie je vstupenka na Zlatú tretru Ostrava.

Nestíhaš sa na Zlatú tretru dostať, sleduj instagram Top4Running, pretože my budeme pri tom. 

Air Zoom Maxfly
nike
Nové
ADIZERO PRIME SP2
adidas
Udržateľnosť
ZOOM JA FLY 3
nike
evoSPEED Tokyo Future FASTER+ 2
puma
Air Zoom Maxfly
nike
Air Zoom Victory Racing Shoe
nike
ZoomX Dragonfly
nike
ZoomX Dragonfly Bowerman Track Club
nike
SONICSPRINT ELITE 2
asics
METASPEED LD
asics
Air Zoom Maxfly More Uptempo
nike
Nové
Air Zoom Victory Track & Field Distance Spikes
nike
Predchádzajúce
Ďalšie