END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz

Padne hranica 2h na Londýnskom maratóne? Nike predstavuje bežecké tenisky s 3D technológiou FlyPrint

Ďalší pokus o zdolanie maratónu pod 2h prichádza s Londýnskym maratónom v nedeľu 22. apríla, pri príležitosti, ktorej Nike predstavila bežecký model Nike Zoom VaporFly 4% s 3D tiesneným zvrškom. S jeho pomocou by mal elitný bežec Eliud Kipchoge dosiahnuť úspech. Tento model tiež obuje Mo Farah.

3D print technológia FlyPrint za pomoci mriežok z roztaveného termoplastického polyuretanu znížila váhu tenisky o 11 g, zlepšila priedušnosť, priliehavosť a návratnosť energie. Hlavným cieľom, ale bolo, aby zvršok nezadržoval vlhkosť, čo bol znateľný problém na základe Eliudovej spätnej väzby pri pokuse prekonať svetový rekord na Berlínskom maratóne v roku 2017 pri mokrých podmienkach. Rýchlejší konštrukčný proces (takmer 16x) naviac umožňoval pružne adaptovať zmeny a testovať prototypy v teréne.

Nike Vaporfly 4% a Elite boli kľúčovými modelmi v projekte Breaking2 - pokuse o prekonanie dvoj-hodinového maratónskeho času v Monze 2017, kde Eliud Kipchoge ako jeden z troch elitných bežcov sveta zabehol najrýchlejší maratón vôbec. Tenisky boli vybavené ultraľahkou a mäkkou penou Nike ZoomX pre citlivé odprúženie, celoplošnou doskou z uhlíkových vlákien a predĺžením päty pre minimalizáciu námahy kladenú na Achillovu šľachu a pre zrýchlenie vďaka aerodynamickému tvaru. Cieľom pri tvorbe tohto modelu bolo čo najviac využiť energiu bežca s návratnosťou až 85 % a zabrániť jej úniku cez tenisku. Nie nadarmo sa tiež stali dominantným modelom maratónskych bežcov počas celoročných závodov.

Eliud Kipchoge v projekte Breaking2 ďalej pokračoval, ale nedokázal prekonať rekord Dennisa Kimetta na Berlínskom maratóne 2017. Ten bol, ale pre vylepšenie modelu VaporFly zásadný. Na základe Eliudovej spätnej väzby, že pri mokrých podmienkach nebolo možné využiť potenciál tenisiek a získať požadovanú energiu pre výkon, prišiel tím Nike s technológiou 3D tlače nazvanú FlyPrint. Inovácia priniesla ešte väčšiu priedušnosť a ventiláciu bez toho, aby teniska zadržovala vlkosť, úplne prispôsobivý tvar a v porovnaní s pôvodným párom Kipchogeho ubrala ďalších 11 g. Rýchlejší konštrukčný proces (takmer 16x rýchlejší ako pri predchádzajúcom spôsobe výroby) naviac umožňuje pružne adaptovať zmeny a testovať ďalšie prototypy v teréne.

Čo je Nike FlyPrint?

Zvršok tenisky vzniká za pomoci 3D tlače technológie FlyPrint. Jednotlivé vrstvy roztaveného termoplastického polyuretanu sa skladajú na seba a výsledkom je jedinečná mriežkovaná štruktúra vytvorená tak, aby perfektne sadla na nohu už pri prvom obutí. Každá vrstva mriežkovanej štruktúry má inú funkciu, ponúka stabilitu, podporu, prietok vetru, úsporu váhy a priedušnosť. Finálny návrh bol optimalizovaný podľa spätnej väzby od športovcov, predovšetkým Eliuda, ktorého nohu pozná tím Nike dokonale. Výhoda tejto technológie spočívá v takmer úplnom odstránení odporu medzi jednotlivými vláknami. Na rozdiel od klasicky pletenej štruktúry, pri ktorej na sebe musia ich jednotlivé prvky neustále reagovať, sa FlyPrint s ničím podobným nestretne.

Dizajn

Návrhári mali taktiež vytvoriť úplne nový vzhľad tohto modelu. Vyberali z nespočetného množstva farieb, v závere bol zvolený farebný efekt, ktorý by pripomínal prirodzené tréningové prostredie Eliuda v Keni, kde trénuje na červenej hline so zeleným pozadím. Tieto farby sa navzájom prelínajú s cieľom ukázať, ako sa príroda spája s technologickým pokrokom.

Air Zoom Alphafly NEXT% 2
nike
Air Zoom Alphafly NEXT% 2
nike
Air Zoom Maxfly
nike
Nové
ZOOM JA FLY 3
nike
ZoomX Vaporfly Next% 3
nike
Nové
Air Zoom Alphafly NEXT%
nike
Nové
Invincible 3
nike
Nové
Air Zoom Maxfly
nike
Air Zoom Victory Racing Shoe
nike
ZoomX Dragonfly
nike
ZoomX Dragonfly Bowerman Track Club
nike
Zoom Fly 4
nike
Predchádzajúce
Ďalšie