END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov Kúp teraz
Rozbehni to s Top4Running: 7 tipov ako začať behať

Rozbehni to s Top4Running: 7 tipov ako začať behať

5. 1. 2020 6 min. čítania

Prvé januárové dni utiekli a ty si si určite urobil svoje plány na nový rok, vymyslel si nové predsavzatia a medzi nimi je aj začať konečne behať. Na papieri to vyzerá skvele, ale ako s tým ešte do praxe, aby si to počas prvých týždňov nevzdal?

Práve pre teba sme vymysleli tento nový seriál rozbehni to s Top4Running, kde tí pravidelne každý týždeň budeme prinášať nové články tak, aby ťa posunuli na tvojej novej bežeckej ceste.

Dnes máme pre teba niekoľko tipov, ktoré by mohli zafungovať a ty by si si ešte v prvej polovici roka zabehol svoj prvý bežecký závod :-)

7 tipů jak začít běhat

1) Daj si zmysluplné cieľe

Nepremýšľaj hneď nad polmaratónom, kým si neubehol 5 alebo 10km. Začni tým, že chceš za mesiac ubehnúť 5km naraz a potom postupne pridávaj. Dnes je január, povedz si, že v prvej polovici roka by si rád ubehol závod na 10km tak, aby si si ho užil. A v druhej polovici už to môže byť ten vysnívaný polmaratón. Každopádne ver, že vo chvíli, keď začínaš behať je méta 21km naozaj ďaleko a po dokončení tvojich prvých behov môže byť dosť demotivujúca. 

2) Vybuduj si návyk

Z počiatku je dobré začať s behaním 3x týždenne a počas 3-4 týždňov si vybudovať návyk. Potom ti už pravidelne chodiť behať príde úplne prirodzené. Dávaj si menšie objemy, ale pravidelné. V tom je kúzlo úspechu. Nebudeš hneď zničený, nebude ťa všetko bolieť a na ďalší výbeh nepôjdeš s odporom. No a po pár týždňoch sa budeš na behanie dokonca tešiť.

3) Buď trpezlivý

Nikto učený z neba nespadol a maratónec tiež nie. Každý sme sa k svojim cieľom museli prepracovať. Mysli na to. Ak to dnes nejde, nevadí, každý kilometer sa na tvojej ceste k vysnívanému závodu, počíta, aj keď bolel alebo ťa nebavil trochu viac ako iné.

4) Prejdi do chôdze

Začiatky sú naozaj ťažké, o to viac ešte teraz v zime. Prejsť do chôdze, keď už tí nejde bežať, je úplne v poriadku. Hlavné je sa stále hýbať. Začni pokojne tzn. indiánskym behom, kde budeš beh kombinovať s chôdzou tak, aby si to zvládol udýchať a neunavil sa počas prvých desiatok metrov.

5) Vybav sa 

Pre začiatok nie je potrebné kupovať tú najnovšiu výbavu, každopádne kvalitné topánky sú naozaj základ. Pokiaľ máš cestu okolo Prahy, doraz do Top4Running predajne na Náplavní 1, kde tí dobre poradí, urobíš si footscan a topánky si rovno vyskúšaš. Mne funguje kupovať si nové kúsky do výbavy vždy po nejakých míľnikoch, ktoré si sama stanovím (či už to sú výsledky na závode alebo náročné tréningy).

6) Motivuj sa vlastnými milníkami

Spočiatku si nemusíš hneď kupovať športové hodinky, úplne ti stačí tvoj telefón, na ktorý si stiahni jednu z bežeckých aplikácií, ktorá ti bude trackovovať tvoj beh. Ja osobne ti môžem odporučiť aplikáciu NRC od Nike, prípadne Strava. Obe aplikácie fungujú skvele, Strava je o trochu viac komunitná a môžeš sa pridávať do rôznych bežeckých skupín. Nike má zase super výzvy a vedené (hovorené) tréningy, aby ti to utieklo o kúsok rýchlejšie.

7) Inšpiruj sa, ale neporovnávaj sa

Instagram a ďalšie sociálne siete sú skvelé pre hľadanie inšpirácie, ale aj nástroj, ako si rýchlo vybudovať svoju neistotu vo vlastné úspechy. Sleduj bežecké účty a motivuj sa nimi, choď behať ale neporovnávaj výsledky a časy. Nemá to zmysel. Každý má iné predispozície, každý má iné tréningy a hlavne každý ukazuje len to, čo chce :-) Tým skôr, ak začínaš tak tí doporučujem nájsť si podobného bežca ako si ty, aby si mal "reálne" porovnanie a neporovnával sa napríklad s ultramaratóncami. 

Verím, že týchto 7 rád ťa aspoň trošku nakoplo rozbehnúť sa :-)
V budúcom diele Rozbehni to s To4Running sa môžeš tešiť na základné tipy zimnej výbavy, ktoré by ti nemali chýbať v šatníku. 

Maj úspešný bežecký január a zdielaj s nami na instagrame aj tvoje bežecké pokroky s #rozbehnitosT4R 

Ivana Kopková (ambassador Top4Running) 
 

Byť členom Top4Running Club sa oplatí

S nami budeš vždy rýchlejší. Pridaj sa do nášho vernostného programu a čerpaj veľa skvelých výhod.

Pridaj sa do klubu

Fast-R Nitro Elite Elektrocharged
puma
ZOOM JA FLY 3
nike
Fast-FWD Nitro Elite
puma
FAST-R Nitro Elite Carbon
puma
Air Zoom Alphafly NEXT%
nike
Nové
Deviate Nitro Elite Racer
puma
WAVE AERO 19
mizuno
Nové
Deviate Nitro Elite Racer Wildwash
puma
Deviate Nitro Elite Fireglow
puma
Deviate Nitro SP
puma
Cloudflow 3
onrunning
Udržateľnosť
METASPEED SKY W
asics
Predchádzajúce
Ďalšie