END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov Kúp teraz
Smart hodinky a fitness náramky

Smart hodinky a fitness náramky

27. 4. 2020 10 min. čítania

Dobám, kedy nám hodinky slúžili iba na informovanie o aktuálnom čase či dátume, dávno odzvonilo. Aké funkcie a informácie nám športové náramky a smart hodinky ponúkajú?

Vedieť presne, koľko krokov za deň prejdeme, koľko kalórií spálime, môcť si v akejkoľvek chvíľke zistiť aktuálnu tepovú frekvenciu alebo monitorovať svoj spánok bolo ešte nedávno science fiction. Dnes už je to inak. Smart fitness hodinky a športtestery nám môžu ponúknuť dokonca ešte oveľa viac.

Prečo by si si jedny mal tiež zaobstarať? A aké sú tie najlepšie?

Užitočný pomocník

Dobám, kedy nám hodinky slúžili iba na informovanie o aktuálnom čase či dátume, dávno odzvonilo. Vďaka šikovným hodinkám či náramkom sa môžeme informovať o množstve ďalších vecí. Aké funkcie a informácie nám športové náramky a smart hodinky ponúkajú?

 • Krokomer (počet nachodených krokov, prípadne meranie prejdenej vzdialenosti v kilometroch)
 • Počet nachodených poschodí (prípadne nachodená výška v metroch)
 • Počet spálených kalórií
 • Tepová frekvencia
 • Minúty dennej aktivity
 • Upozornenie v prípade dlhej nečinnosti (výzva k pohybu)
 • Začatie aktivity, meranie aktivity (podľa konkrétneho športu potom meranie konkrétnych informácií pre daný pohyb, napríklad pri behu priemerné tempo na kilometer alebo u plávania počet uplávaných bazénov)
 • Monitorovánie spánku
 • Barometer
 • Kompas
 • GPS
 • Notifikácia (pri spárovaní s mobilným telefónom cez Bluetooth máme možnosť zapnúť si upozornenia na nové správy, hovory, e-maily ...)
 • Počítadlo (kliknutím si môžeme zaznamenávať napríklad počty opakovaní pri cvičení)

Spektrum ponúkaných funkcií a poskytovaných informácií sa líši podľa konkrétnej značky a produktu.

Športový náramok vs. Inteligentné fitness hodinky

Športových pomocníkov delíme do troch základných kategórií:

 • Športové hodinky – sú primárne určené pre športovcov, ponúkajú športové funkcie (meranie krokov, kilometrov, kalórií, trackovanie trasy ...); majú displej
 • Smart hodinky – okrem športových funkcií ponúkajú vďaka Bluetooth či WI-Fi pripojeniu aj ďalšie funkcie (možnosť písania SMS, informácie o počasí, kontrola stresu, dýchanie ...); majú displej
 • Fitness náramky – funkcie majú rovnaké ako športové hodinky s tým rozdielom, že nemajú displej (alebo len malý), dáta iba zaznamenávajú (prípadne ukazujú len tie základné) a zobraziť si ich môžeme v aplikácii na telefóne či notebooku

Ako si vybrať správne športové hodinky?

Základom je určite rozmyslieť si, aké všetky funkcie na hodinkách budeme reálne využívať. Chceme ich využívať primárne pri športových aktivitách a oceníme možnosť počas športovania kontrolovať určité informácie (aktuálnu tepovú frekvenciu, dĺžku trvania aktivity, spálené kalórie ...)? Potom pre nás budú najvhodnejšie športové hodinky. Ak chceme informácie len zaznamenávať, vyhodnotiť ich až spätne a chceme skôr menšie zariadenia, zvoľme fitness náramok. Ak chceme hodinky využívať aj na iné ako športové účely a ak sme fanúšikovia moderných technológií, potešia nás smart hodinky. V závislosti na tom, čo hodinky vedia, sa väčšinou pohybuje aj cenová relácia hodiniek.

Ak chceme s hodinkami chodiť plávať, prípadne ich neskladať na sprchovanie a podobne, vyberajme z hodiniek vodeodolných.

Väčšina značiek už ponúka hodinky s dotykovým displejom. Dotykové hodinky odporúčam, pretože ich ovládanie je veľmi jednoduché.

Ďalej sa musíme rozhodnúť, či chceme unisex hodinky, dámske fitness hodinky či pánske fitness hodinky. Športové náramky bývajú často unisex, hodinky sa často líšia farbou a dizajnom. S tým súvisí aj samotný dizajn hodiniek, ktorý môže byť čisto športový, alebo naopak elegantný. Záleží, či chceme hodinky nosiť aj v bežnom živote napríklad do práce (čo vzhľadom na meranie celodennej aktivity, počtu krokov a kalórií odporúčam) a ak chceme tak elegantnejší model podobný klasickým hodinkám, alebo či túžime po hodinkách športovo vyzerajúcich. Niektoré hodinky majú vymeniteľný náramok, čo oceníme v prípade, keď chceme hodinky ladiť so zvyškom outfitu a striedať rôzne farby.

Dôležitá je aj veľkosť náramku. V prípade objednávania cez internet si starostlivo zmerajte zápästie podľa inštrukcií výrobcu. V obchode neváhajte predajcu poprosiť o vybalenie výrobku a vyskúšanie. U veľa náramkov nájdeme univerzálnu veľkosť, ktorá bude sedieť na každú ruku. Zaujímať by vás mohla aj výdrž batérie, ak napríklad často cestujete a nemáte neustály prístup k zásuvke a možnosti nabíjania. U výdrže batérie sa vždy zaujímajte o dĺžku výdrže pri reálnom používaní hodiniek. Predajca by vám mal byť schopný na túto otázku odpovedať.

Pozerajte na recenzie. Každé športové hodinky aj fitness náramok má veľa užívateľov, ktorí sa na internete radi pochvália s kladnými, zápornými a reálnymi skúsenosťami s konkrétnym produktom.

Najlepšie fitness náramky

Fitness náramky

Náramok FitBit Charge 3 s dotykovým displejom, ktorý nám zobrazí základné informácie. Je vodeodolný a navyše ku krokom, kilometrom, kalóriám a spánku si na ňom môžeme spustiť priamo konkrétnu aktivitu a monitorovať tak informácie o danej aktivite.

Náramok Garmin vivofit4 - elegantný fitness náramok s farebným displejom, ktorý ťa bude motivovať k zdravému pohybu. Náramok zaznamenáva počet krokov a nachodenú vzdialenosť a podľa toho prispôsobuje tvojej denné ciele, ktoré by si mal každý deň splniť. Ďalej tiež ukáže množstvo spálených kalórií a upozorní na dlhodobejšiu neaktivitu počas dňa, napr. pri dlhšom sedení v práci, pri počítači a pod., a vyzve ťa k pohybu.

Najlepšie športové hodinky

Sportovní hodinky

Športové hodinky Garmin fenix5S Plus Hoci sú hodinky fenix najvšestrannejšie z celej ponuky smart hodiniek Garmin, so skvelým dizajnom s použitím prémiových materiálov a s ľahko a rýchlo vymeniteľnými remienkami, vhodné pre každodenné bežné nosenie k akejkoľvek príležitosti, stále sú najmä špičkovým športtesterom. Ponúkajú nespočet profilov pre celý rad športových aktivít: ide najmä o beh, cyklistiku, plávanie, golf, lyžovanie a snowboarding, triatlon, chôdzu a turistiku, lezenie, veslovanie, fitness a silový tréning atď. Nová vylepšená rada všestranných multišporthodiniek Fenix5 Plus prichádza novo aj s  topografickými mapami, bezkontaktnými platbami a prehrávaním hudby.

Garmin Forerunner 635 Music patrí k najmenším a najľahším športovým hodinkám a ponúkajú veľmi slušnú výdrž batérie (až 1 týždeň v režime smart hodiniek, až 12 hodín tréningu s plne zapnutým GPS). Milovníci počúvania hudby pri športe iste ocenia pamäť 4GB s možnosťou uloženia až 500 skladieb a prehrávanie hudby z hodiniek priamo do bezdrôtových Bluetooth slúchadiel. Model Forerunner 635 ďalej ponúka optické meranie srdcového tepu priamo na zápästie, multišportové funkcie a samostatné profily pre podrobné vyhodnotenie

Najlepšie smart hodinky

Chytré hodinky

Smart hodinky Apple Watch Series 5 GPS potešia aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Ponúkajú naozaj to najlepšie, čo vám môžu dnešné smart hodinky poskytnúť. Ponúka nespočetné množstvo športových módov, sú schopné samy detekovať začiatok akcie, môžeme na nich počúvať hudbu, monitorovať stav ovzdušia, nastaviť si minútku, čítať si správy a mnoho ďalšieho.

Autorka článku: Andrea Skolková (@zezivotaandie)

 

Vyber si tie pravé pre seba

Byť členom Top4Running Club sa oplatí

S nami budeš vždy rýchlejší. Pridaj sa do nášho vernostného programu a čerpaj veľa skvelých výhod.

Pridaj sa do klubu