Kúp si Suunto hodinky a získaj slúchadlá v hodnote 150€ ZADARMO! Nakúp teraz
Tenisky na cestné polmaratóny a maratóny pre hobby bežcov

Tenisky na cestné polmaratóny a maratóny pre hobby bežcov

17. 1. 2023 6 min. čítania

V akých teniskách bežať svoj prvý polmaratón či maratón? Máme pre teba tipy na cestné tenisky, ktoré majú základné potrebné na zvládnutie týchto obľúbených vzdialeností.

Ak chceš zabehnúť svoj prvý polmaratón či maratón a neriešiš čas, odporúčame cestné bežecké tenisky určené pre dhé behy. Základné vlastnosti maratónskych bežeckých tenisiek pre hobby bežcov zahŕňajú:

  • Veľkosť a šírka - Základné aspekty všetkých bežeckých tenisiek. Počas dlhších behov chodidlá opuchnú a potrebujú viac miesta, takže vyberaj obuv o 1-2 čísla väčšiu a dostatočne širokú. 
  • Tlmenie - Počas behu vzniká množstvo nárazov, ktoré majú vplyv na tvoje kĺby, šľachy a väzy. Neboj sa vybrať si tenisky s väčším množstvom tlmenia, ktoré budú tlmiť vznikajúce nárazy. Cesty predstavujú predvídateľný povrch, kde sa nemusíš báť straty stability. 
  • Komfort - Komfortné materiály a konštrukcia tenisiek, by mali vytvárať pohodlie pre chodidlá. Najviac cestných polmaratónov a maratónov je od jari do jesene, takže vyberaj tenisky so zvrškom vyrobeným z priedušných materiálov, ktoré zabezpečia cirkuláciu vzduchu vnútri tenisiek.

Top4Running TIP: Je dôležité vyberať kvalitné bežecké ponožky. Namiesto bavlnených si vyber radšej tie z funkčných a syntetckých materiálov, ktoré zabraňujú vzniku otlakov a odrenín.

Naspäť ku teniskám. Máme pre teba odporučenie na 5 cestných tenisiek, ktoré ti pomôžu zdolať tvoj prvý polmaratón či maratón.

1) ASICS Gel-Nimbus

ASICS Gel-Nimbus 24 (a od Februára 2023 nové ASICS Gel-Nimbus 25) zo série Nimbus sú synonymom komfortu očas behu. Vďaka tlmeniu FF BLAST+™ a FLYTEFOAM™ v kombinácií s GEL™ technológiou v prednej a zadnej časti, tenisky zabezpečujú skvelé tlmenie, absorbciu nárazov a umožňujú mäkší dopad. Mäkký zvršok s flexibilným panelom v strede, dotvára pohodlné tenisky na dlhé behy, ktoré sa prispôsobia pohybu tvojich chodidiel. Vrstva ASICS LITE™ s AHAR™ technológiou zvyšuje odolnosť podrážky, vďaka čomu si s týmito teniskami môžeš užiť stovky kilometrov!

Pánske Dámske

Asics_Gel_Nimbus

2) Puma Velocity

ľahké, responzívne a extrémne pohodlné bežecké tenisky. To sú Puma Velocity Nitro 2. Funkčná pena NITRO v kombinácií s odolnou vrstvou PUMA GRIP ťa udrží na nohách aj na vlhkej ceste. Puma Velocity Nitro 2 je perfektná voľba na polmaratóny a maratóny pre všetkých začiatočníkov.

Pánske Dámske

Puma_Velocity_Nitro

3) Saucony Triumph

Saucony Triumph 20 sú populárne objemové tenisky, vďaka ich vybalansovanej geometrii a 10mm dropu (rozdiel v mm medzi pätou a špičkou) a podrážke v tvare kolísky, ktorá ťa ženie vpred. Mäkká pena PWRRUN+ absorbuje nárazy a širšia konštrukcia sľubuje extra pohodlie, čo oceníš najmä na polmaratóne či maratóne.

Pánske Dámske

Saucony_Triumph

4) Nike Invincible 

Na Nike ZoomX Invincible Run Flyknit 2 sa môžeš spoľahnúť na každom behu. Podrážka má rovnakú penu ZoomX ako najrýchlejšie pretekárske tenisky od Nike - Vaporfly Alphafly. Ale nemá vrstvu karbónu a preto je pohodlnou tréningovou obuvou. Je skvelá voľba pre bežcov, ktorých netrápi čas, ale chcú si polmaratón a maratón užiť - v pohodlí.

Pánske Dámske

Nike_ZoomX_Invincible_Flyknit

5) Altra Via Olympus

Cestné bežecké tenisky Altra VIA Olympus majú množstvo tlmenia v podobe vrstve Altra EGO™ MAX v podrážke, ktorá zabezpečí ochranu a komfort. Originálny FootShape™ Fit dodá tvojim chodidlám priestor, ktorý potrebujú pre zdolanie dlhých vzdialeností. Altra pre začiatočníkov? Jasné! Značka Altra vyrába minimalistické tenisky s nulovým dropom. Chvíľu trvá si na ne zvyknúť a taktiež vyžadujú dobrú techniku behu. Na začiatku ich zaraďuj do svojej rotácie tenisiek postupne, kým si tvoje chodidlá zvyknú. Aj napriek náročnejším začiatkom, Altra tenisky ťa odmenia prirodzeným bežeckým krokom. Vraví sa, že ak raz vyskúšaš tenisky Altra, už nebudeš ccieť behať v žiadnych iných!

Pánske Dámske

Altra_Via_Olympus

Najprv svoje nové bežecké tenisky otestuj

Máš objednané nové bežecké tenisky na vysnívaný pretek a chystáš sa ich otestovať priamo v pretekoch? Nerob to. Na pretekoch štartuj jedine v otestovaných bežeckých teniskách. Takých, ktoré ťa neoderú a neotlačia. Ak ich najprv neotestuješ, môže to viesť ku bolestivému zážitku v podobe otlakov, ale aj ku nedokončeniu pretekov.

Top4Running TIP: Ak nevieš, ktoré tenisky budú pre teba tie pravé, vyskúšaj náš Shoe Finder alebo nás kontaktuj a my ti poradíme!

Polmaratón a maratón je veľký míľnik pre každého bežca. Skvelá atmosféra, diváci popri trati a ten nezabudnuteľný pocit po prebehnutí cieľovek čiary. Je to zážitok, ktorý stojí za to. 

Vybavíme ťa na tvoj prvý polmaratón či maratón!


PRODUKTOVÉ RADY