MID SEASON SALE - Ušetri až 60 % na vybraných produktoch Nakupuj
Tipy na bežecké aplikácie pre začiatočníkov ale aj pokročilých

Tipy na bežecké aplikácie pre začiatočníkov ale aj pokročilých

26. 11. 2021 8 min. čítania

Beh je pre človeka jednou z najprirodzenejších fyzických aktivít. Stačí si obuť bežecké tenisky, nasadiť čelenku a ísť behať. Väčšina ľudí má mobily a hodinky, ktoré im umožňujú merať svoj beh. A nielen to! Môžeš si merať oveľa viac ako len počet nabehaných kilometrov. Aké sú najlepšie bežecké aplikácie a čo dokážu? Čítaj ďalej!

Strava

Toto má byť názov bežeckej aplikácie? Ale áno! Názov pochádza zo švédskeho slova sträva, čo v preklade znamená úsilie a snaha. Okrem behu tu môžeš zaznamenávať aj jazdu na bicykli. Mimochodom, ide o najpoužívanejšiu aplikáciu medzi cyklistami. Ponúka širokú škálu funkcií, od klasických, ako je počet nabehaných kilometrov, až po srdcovú frekvenciu, nadmorskú výšku a podrobné štatistiky jednotlivých výkonov, ku ktorým sa môžeš kedykoľvek vrátiť.

Kompatibilita s hodinkami: Garmin, Apple Watch, Fitbit, Amazfit
Dostupná pre Android: áno
Dostupná pre iOS: áno
Slovenčina: nie
Cena: 5 USD / mesačne

Map my Run by Under Armour

Alebo Endomondo. Jedna z najpoužívanejších aplikácií, ktorá ponúkala skvelé funkcie, bola na konci roka 2020 zrušená a nahradená aplikáciou Map my Run. Ponúka zaznamenávanie behu, vytváranie výziev alebo pripojenie sa k existujúcim výzvam. Vďaka rozsiahlym funkciám a jednoduchému používaniu je vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých bežcov. Bezplatná verzia by mala bežcom stačiť, jediným mínusom sú vyskakovacie reklamy.

Kompatibilita s hodinkami: Garmin, Apple Watch, Suunto, Samsung
Dostupná pre Android: áno
Dostupná pre iOS: áno
Slovenčina: nie
Cena: zadarmo, Premium verzia 5.99 US/mesačne alebo 29.99 USD/ročne

Salomon clothes

Runtastic

Bežecká aplikácia od spoločnosti adidas, ktorá okrem sledovania behu ponúka aj širokú škálu aktivít, ako je bicyklovanie, lyžovanie, chôdza, turistika alebo dokonca tanec. Runtastic sa netočí len okolo behu, ale funguje ako veľmi komplexný športový nástroj. Svoje aktivity môžeš zdieľať s priateľmi a súťažiť s nimi v rôznych výzvach. Aplikácia je veľmi intuitívna a je k dispozícii aj v slovenčine. Si veľký nadšenec? Predplať si verziu Premium, ktorá ponúka aj podrobnejší prehľad aktivít, vytvorenie vlastného tréningového plánu a automatickú pauzu počas aktivity.

Kompatibilita s hodinkami: Garmin, Apple Watch, Polar, Suunto
Dostupná pre Android: áno
Dostupná pre iOS: áno
Slovenčina: ano
Cena: zadarmo, Premium verzia 9.99 USD/ mesačne, 49.99 USD/ročne

Runkeeper

Ďalší bežecký nástroj, ktorý môžeš používať nielen na beh, ale aj na chôdzu, bicyklovanie, turistiku atď. Okrem merateľných klasických údajov, ako sú počty kilometrov, prevýšenie, počty krokov, si v tejto aplikácii môžeš definovať vlastné ciele a výzvy, ktoré budeš následne plniť. Motivácia zaručená!

Kompatibilita s hodinkami: Garmin, Apple Watch, Fitbit
Dostupná pre Android: áno
Dostupná pre iOS: áno
Slovenčina: nie
Cena: zadarmo

Nike Run club

Spoločnosť Nike si zakladá na imidži svojej značky a v prípade bežeckej aplikácie to nie je inak. Ikonický a sofistikovaný dizajn je samozrejmosťou. V aplikácii si môžeš merať prejdené kilometre, chôdzu a po výkone získať prehľad a štatistiky. Čo je tu iné v porovnaní s inými aplikáciami? Obrovská dávka motivácie. Počas výkonu k tebe prehovorí zvukový kouč, ktorý ťa povzbudí k ešte lepším výkonom! Vďaka tejto motivačnej zložke je Nike Run Club vhodnou aplikáciou pre začiatočníkov. Pozor, iba v angličtine.

Tip: Premýšľaš o kúpe športových hodiniek a značka Nike sa ti páči? Kúp si Apple Watch Nike edition. Všetky funkcie budeš mať priamo v hodinkách vrátane parádneho dizajnu Nike.

Kompatibilita s hodinkami: Garmin, Apple Watch
Dostupná pre Android: áno
Dostupná pre iOS: áno
Slovenčina: nie
Cena: zadarmo

adidas shoes

Sportstracker

Aplikácia z Fínska, ktorá opäť ponúka viac aktivít ako len beh. Intuitívna, ľahko použiteľná aplikácia, ktorá u nás nie je tak známa, má jednu skvelú vlastnosť - je k dispozícii v slovenčine! Plánuj si trasy, analyzuj svoj výkon a sledujte svoj pokrok. Je tu však jedna nevýhoda - načítanie GPS niekedy zlyhá. Celkovo klady rozhodne prevažujú nad zápormi! Vďaka jednoduchému používaniu a slovenčine ju zaraďujeme medzi aplikácie pre úplných začiatočníkov.

Kompatibilita s hodinkami: Garmin, Apple Watch
Dostupná pre Android: áno
Dostupná pre iOS : áno
Slovenčina: áno
Cena: zadarmo

Pacer Pedometer & Step Tracker

Nemáš rád/rada beh? Chôdza je skvelou a účinnou alternatívou. Pacer Pedometer & Step Tracker je aplikácia na počítanie krokov, v ktorej môžeš sledovať, ako sa ti darí. Ponúka počítanie krokov, prejdených kilometrov a spálených kilokalórií. Môžeš si tiež vytvoriť cvičebný plán a plniť výzvy. Aplikácia pre nadšencov chôdze, v ktorej budeš mať všetky svoje údaje na jednom mieste.

Kompatibilita s hodinkami: Garmin, Apple Watch, Fitbit
Dostupná pre Android: áno
Dostupná pre iOS: áno
Slovenčina: nie
Cena: zadarmo

Mapy.cz

"Čo tu robia mapy.cz, veď je určená len pre autá." Hovoríš si. Opak je pravdou! České mapy.cz prešli v poslednom čase veľkým vývojom a ponúkajú celý rad užitočných funkcií. Ako milovníci turistiky a hôr oceníte možnosť stiahnuť si offline verziu máp, ktoré fungujú aj na miestach bez signálu. Nájdeš tu aj malé lesné cestičky, ktoré nie sú na klasických mapách a farebnom označení jednotlivých trás. Plánovanie výletov je zrazu radosť! Mapy.cz ponúkajú aj možnosť zaznamenávania aktivity - merajú celkový čas aktivity, celkovú vzdialenosť a priemernú rýchlosť.

Kompatibilita s hodinkami: nie je k dispozícii
Dostupné pre Android - áno
K dispozícii pre iOS - áno
Čeština - áno
Cena - zadarmo

Je len na tebe, ktorú aplikáciu si vyberieš Je nemožné povedať, ktorá aplikácia je najlepšia, pretože každý človek má iné očakávania a požiadavky. Nech už si vyberieš čokoľvek, nezabudni,  že pohyb je predovšetkým o radosti, nie o číslach. Obuj si svoje obľúbené bežecké tenisky, meraj, súťaž, behaj, ale hlavne si to užívaj!