END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz

World Marathon Challenge 

Dokážete si predstaviť, že prebehnete maratón? A 7 maratónov v 7mich dňoch? A čo takto ešte každý na inom kontinente? Petr Vabroušek áno. Tento extrémny pretek nebežal prvýkrát a tento rok ho prvýkrát sprevádzal aj jeho syn Filip Vabroušek. Ako nováčik absolvoval "iba" kratšiu verziu vo forme siedmych polmaratónov, ale o to s väčšou gráciou. Svetový unikát v podobe otca a syna sa umiestnil na stupňoch víťazov. Filip bezkonkurenčne vyhral celú sériu polmaratónov, Petr skončil tesne na druhom mieste za minuloročným obhajcom Mikom Wardianem.

© Mark Conlon/World Marathon Challenge

Celá séria pretekov začínala na Antarktíde, potom pretekali v Kapskom Meste, v austrálskom Perthe, Dubaji, Madride, čílskom Santiagu a končili v Miami. Potom čo dobehol posledný pretekár, bol okamžitý presun na letisko a iný kontinent.
Pretek je pre športovcov veľmi náročný aj z nedostatku kvalitnej regenerácie a jedla. Spánok prebieha za letu na sedadlách, ktoré nemožno úplne sklopiť a jediné jedlo, ktoré zaisťuje usporiadateľ je len behom letu na palube lietadla. Po predchádzajúcej skúsenosti boli Vabrouškovi pripravení na to, že možnosť kúpy jedla pri presunoch je dosť obmedzená a preto mysleli aj a na toto.

"Keď ide človek jeden maratón, tak sa pripravuje, ladí, odpočíva, odbehne pretek a potom týždeň odpočíva, zatiaľ čo tu sa strieda jeden za druhým. Do postele sa nedostaneme, časové pásma nikto nerieši, pretože čas ubieha podľa toho, ako je dlhý let, "oznamuje svoje pocity Petr Vabroušek.

 

© Mark Conlon/World Marathon Challenge

V čom sa takto náročné preteky behajú?

Pre náročnosť terénu, cez Antarktídu po Floridu, Filip Vabroušek zvolil pre prvú časť model Saucony Peregrine 7 ICE+, ktorý je pre takýto povrch špeciálne vyvinutý. Má patentovanú podrážku Vibram Arctic Grip s výnimočnou priľnavosťou na ľadových plochách. Mestské etapy Filip odbehol v ľahkých teniskách Saucony Fastwitch 8 a aby si jeho nohy odpočinuli po náročnejších úsekoch, zvolil tlmenejší model Saucony Freedom ISO 2.
Pre ochranu pred ostrým slnkom si vybrali  okuliare od Oakley s technológiou Prizm, ktorá zvyšuje kontrast a viditeľnosť v širokom spektre svetelných podmienok. Pre túto sériu behov striedali modely Oakley Ev Zero Path, Radar Ev a Jawbreaker.

 

© Mark Conlon/World Marathon Challenge

Hodnotenie Filipa:

Model Saucony Peregrine 7 Arctic Blue boli ako stvorené pre úvodné preteky na Antarktíde. Na zmrznutých úsekoch neprešmykovali a poradili si aj s hlbokým snehom. Aj v teplote okolo - 15 ° C mi v nich stačili jedny kompresné podkolienky. Otestoval som ich tiež pri aklimatizačnom tréningu v okolí Kapského Mesta ešte pred štartom WMC. Dobre sedeli na kamenistom podklade na trailoch Stolové hory aj na piesočných úsekoch trailov na Mysu Dobrej nádeje. Ide o skvelé univerzálky do akéhokoľvek terénu. Len v bahne som zatiaľ nevyskúšal.
Model Saucony Freedom Iso 2 som využil pre etapy vedené prevažne po mestskej dlažbe, kde sa veľmi osvedčili v tlmenie tvrdých nárazov. Dobre sedeli aj pri prudkých zmenách smerov, strmých výbehoch . Ich jemná vzorka dobre poslúžila aj v parkových pasážach po piesku a drobných kamienkoch. Odbehal som v nich väčšinu objemových tréningov v Zlíne pred odletom.

Na "tartanový" polmaratón v Dubaji a na záverečnú etapu po Miami beach som odľahčil nohy v pretekárskych Saucony Fastwitch 8 Black. V Dubaji vďaka mäkkému povrchu a v Miami už som nohy nepotreboval moc šetriť, pretože bol koniec na dohľad. Letelo to skvele a napriek celkovým viac ako 150km v nohách za 6 dní, som v nich zabehol najrýchlejší čas týždňa - 1:27. Tento model potom volím pre všetky jednorázové preteky vrátane polmaratónu a zabehol som v nich na jeseň i svoj osobák na polmaratóne (1:13).

© Mark Conlon/World Marathon Challenge

Vzhľadom k časovému sklzu, sme nakoniec 5 zo 7 maratónov bežali po tme. Ale na úvodný polmaratón boli priamo skvelé Jawbreaker Prizm Sapphire Snow. Hravo si poradili aj s intenzívnym polárnym slnkom a jeho odlesky od nekonečnej bielej planiny. Hneď v ďalšom preteku v rozpálenom Kapskom Meste som využil ľahučké odvetrané EVZero Path, ktoré skvele poslúžili aj pre záverečný výklus po piesočnatej pláži v Miami.

Endorphin Pro 2 W
saucony
Endorphin Elite
saucony
14. 2.
Endorphin Elite
saucony
14. 2.
Endorphin Pro 3
saucony
Udržateľnosť
Endorphin Pro 3
saucony
Udržateľnosť
Endorphin Pro 3
saucony
Udržateľnosť
Endorphin Pro 3
saucony
Nové
Endorphin Pro 3
saucony
Udržateľnosť
Endorphin Pro 3
saucony
Udržateľnosť
ENDORPHIN EDGE
saucony
Udržateľnosť
ENDORPHIN EDGE
saucony
Nové
ENDORPHIN CHEETAH
saucony
Nové
Predchádzajúce
Ďalšie