Zlatá tretra 2019

Vo štvrtok 20. júna 2019 sa na mestskom štadióne v Ostrave-Vítkoviciach uskutočnil už 58. ročník atletického mítingu IAAF World Challenge Zlatá tretra. O rekordy mítingu nebola núdza, padol dokonca aj svetový rekord.Zlatá tretra - světový rekord

Tohtoročná Zlatá tretra bola opäť nabitá kvalitnými výkonmi a Top4Running ako servisný partner Nike pre Český atletický zväz bol pri tom. Všetko odštartoval súboj skoku o tyči, ktorý nakoniec s prehľadom ovládol Američan Sam Kendricks. Toho nezastavila ani latka vo výške 5,93, ktorú zdolal druhým pokusom, čo znamenalo vylepšenie rekordu mítingu.

Pri ženskom oštepe bolo k videniu české hviezdne duo Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková, avšak dievčatám sa nedarilo tak, ako by sme si priali a hoci sa Báre podarilo prehodiť 60 metrovú hranicu tak výkonom 60,01m skončila ako najlepšia z českých pretekárok na štvrtom mieste. Pri mužoch, v tej istej disciplíne, sa diali neuveriteľné veci. Českému kvartetu, v zložení Vadlejch, Veselý, Frydrych a Jílek, sa podarilo prekonať 80m a Vadlejch s najdlhším hodom 82,97 sa umiestnil na krásnej tretej pozícii, avšak o prekvapenie v oštepárskom sektore sa postaral Estónec Magnus Kirt, ktorý výkonom 90,34m sa dostal do čela tohtoročných svetových tabuliek a zároveň prekonal národný rekord.

Zlatá tretra - J. M. Echevarría

Skok do diaľky bol podľa očakávaní v réžii jedného muža a tým bol J. M. Echevarría, ktorý súťaž ovládol aj za nepriazne počasia skokom do diaľky 832cm a ako jediný zo štartového poľa prelomil hranicu ôsmich metrov.

Vo výškarskom sektore sa ostravské publikum mohlo tešiť z výkonov fenomenálnej ruskej pretekárky Márii Lasitskene, ktorej sa podarilo prekonať 206cm, čo znamenalo tohtoročné svetové maximum, rekord mítingu a vyrovnaný osobný rekord. Mariya sa pokúšala aj vylepšiť doterajší svetový rekord (209cm), ale bohužiaľ 210cm sa ju nepodarilo zdolať.

O ďalší rekord mítingu sa postaral Tom Walsh. Jeho gule doleteli až do vzdialenosti 22,27 m. Tomáš Staněk výkonom 21,04 m bral tretiu priečku.

Tomáš Staněk

Behu na 800m kraľoval vďaka úžasnému záveru Amel Tuka, ktorý za sebou nechal aj vicemajstra sveta, poľského Adama Kszczota.

Najkratšiemu šprintu na 100m dominoval Mike Rodgers. 100m zvládol na 10,04s a o obyčajnú stotinu sekundy porazil druhého, Kanaďana A. De Grasse.

O senzáciu celého tohto ročníka sa postarala pretekárka Bahám, Shaunae Miller-Uibo, ktorá doslova preletela trať 300m v novom svetovom rekorde, ktorý má teraz hodnotu 34,41s.

V závode na jednu míľu sme mali možnosť vidieť hneď trio českých pretekárov. Filip Sasinek ako najlepšie z čechov si v tretrách Nike Zoom Victory 3 dobehol pre osobný rekord, kúsok za ním dobehol aj ambassador Top4Running a Nike Jakub Holuša v tretrách Nike Zoom Mamba V. Závod vyhral Brit Da'Vall Grice, ktorý za sebou nechal aj poľského rekordmana, Marcina Lewandowského.

Poslednou disciplínou bola očakávaná dvojstovka mužov, v tej dokázal zvíťaziť vďaka nádhernému záveru Kanaďan De Grasse pred Američanom Colemanom. Štvrtý dobehol český drak Pavel Maslák.

Zlatá tretra opäť ponúkla strhujúce zápolenie na atletickom štadióne a my už sa nemôžeme dočkať čo nám prinesie ďalší ročník. Posuň aj ty svoje atletické výkony na ďalšiu úroveň a vyberaj z kompletnej ponuky bežeckých a špeciálnych tretier, doplnkov a závodného oblečenia.

Jan Kunčický, Top4Running