END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
adidas ADIZERO ADIOS PRO 2 vs Nike ZoomX Vaporfly Next% 2

adidas ADIZERO ADIOS PRO 2 vs Nike ZoomX Vaporfly Next% 2

16. 11. 2021 6 min. čítania

Bežeckých tenisiek s výnimočne rýchlou karbónovou technológiou je na trhnu požehnane, aj tu však platí: “Nie je karbón, ako karbón.”

Čo “prinútilo” adidas teniskového špecialistu #coachjanci, obuť na nohy pre zmenu tenisky Nike? Prekvapivá skutočnosť, ktorá sa opakuje až príliš často. Vďaka tomu tu ale máme porovnanie dvoch top modelov bežeckých tenisiek svetových značiek: 
adidas adizero adios Pro2 a Nike ZoomX Vaporfly Next% 2. 

Zvršok - Dizajn 

Každému oku lahodia pestrofarebné kombinácie. Tri pásiky si (žiaľ) stále držia konzervatívnosť im vlastnú, aj keď sa to z roka na rok zlepšuje, viď. adios Pro 2. Ich konkurent však má túto filozofiu dokonale “zmáknutú” už roky, preto vám aj Vaporfly Next% 2 hneď padnú do oka. 
 

adidas vs. Nike, 0:1 

gfrfddf

Špička 

Ultraľahký, extrémne jemný, no zároveň dostatočne pevný materiál v oboch prípadoch poskytuje pocit ľahkosti, dobre známe - ani neviem, že mám bežecké tenisky na nohe. Keď sa však zameriame na špičku, do popredia sa dostávajú tenisky Vaporfly Next% 2. Tzv. okopávka je v prípade adios Pro 2 zbytočne hrubá, čo výrazne znižuje pocit komfortu s pribúdajúcimi km počas súvislého dlhšieho behu, kedy noha zväčšuje svoj objem. 

adidas vs. Nike, 0:2 

Jazyk 

Zaslúži si vašu špeciálnu pozornosť. Po rokoch strávených v bežeckých teniskách adidas s jazykom pevne pripevneným/prišitým k podrážke (ani pri adios Pro2 tomu nie je inak), bol oddelený jazyk pri teniskách Nike príjemným prekvapením, až potešením. Ľahšie obúvanie si budete pochvaľovať zaručene aj vy. 
 

adidas vs. Nike, 0:3  *Už to začína vyzerať na debakel. 

Šnúrovanie 

Tu sa karta obracia! To, čo v predošlom bode znamenalo výhodu, tu predstavuje výraznú komplikáciu. Pripevnený jazyk pri teniskách adios Pro 2 sám o sebe nohu stabilne drží a vy už urobíte zo šnúrok “iba” mašličku. Pri Vaporfly Next% 2 sa mne osobne ani na X-tý raz nepodarilo ideálne trafiť silu pritiahnutia šnúrok tak, aby neotláčali priehlavok alebo neškrtili pri ohybe členka. Ich šnúrovanie do strany môže byť toho príčinou.  

adidas vs. Nike, 1:3 

Priľnavosť k nohe 

Predná časť testovaných bežeckých tenisiek je radosť v oboch prípadoch. Dostatok miesta na chodidlo, ideálne zaoblenie, nič neomína, sedia ako uliate. Pri pohľade na členok to ale také slávne v prípade Vaporfly Next% 2 žiaľ nie je. Kvôli prehnane hrubým vankúšom (polstrovaniu) na päte doslova teniska odstáva od nohy. Pri odraze sa následne materiál navyše láme, čo môže mať za následok jeho náhle opotrebovanie, prípadne trvalú deformáciu/poškodenie. Tenisky adios Pro2 majú zabudovanú výstielku čím sa im darí dokonale kopírovať tvar nohy. 

adidas vs. Nike, 2:3 

gffrfd

Podrážka - Stabilita 

Podrážky oboch modelov sú veľmi mäkké (pozitívum) vďaka čomu bežíte ako po obláčikoch. Pri Vaporfly Next% 2 však táto mäkká podrážka, v kombinácii s “odstávaním” vrchnej časti okolo členka, má za následok pronačný došľap. Naopak, adios Pro 2 a adidas celkovo, už dlhodobo vystužuje vnútornú stranu pod členkom pre anatomickejší priebeh kroku. Šetrí to úpony. 

adidas vs. Nike, 3:3 
* Test pri rýchlosti 3:30/km a rýchlejšie. Pozor na intervaly na dráhe. Vysoká podrážka a ostrá zákruta taktiež nejdú k sebe. 200 m ovál vyvalí členok veľmi výrazne, 300-350 m ovál dá sa to ustáť so zapojením veľkej sily, 400 m ovál je už OK - tých ale veľa nie je a navyše tieto tenisky sú na dráhe oficiálne zakázané (preteky). 


Grip 

Materiál Continental využívaný značkou adidas, ostáva stále bezkonkurenčný a je to veľká pridaná hodnota tenisiek adios Pro2. Ani po niekoľkých desiatkach kilometrov nevykazuje žiadne známky použitia. Pri teniskách Vaporfly Next% 2 sa naopak už po 2-3 použitiach objavili trhliny na prednej (farebnej) časti gripu a zošuverenie/zbrúsenie penovej podrážky hlavne v jej zadnej časti. 

adidas vs. Nike, 4:3 

gfffsfd

Karbón 

Tu je ten pravý dôvod, prečo sa táto recenzia zrodila. 
adios Pro2-ky a ich špeciálne navrhnuté a umiestnené karbónové tyče v mojom prípade vypovedajú službu po 8 km, pri súvislom intenzívním behu, pretekoch. Lepšie povedané, až priveľmi o sebe dávajú vedieť tupou bolesťou-tlačením na metatarzálne kostičky. Prvý raz si poviete, veď noha nie je zvyknutá na taký typ podrážky, no druhýkrát to už náhoda nie je. Niečo je proste zle… 

Vaporfly Next% 2 dostanú svoju šancu ukázať sa naplno na jubilejnom 100.ročníku Behu Devín-Bratislava! Aký bude výsledok tohto porovnávania? 

Dorovnajú tenisky Vaporfly Next% skóre? 
Ohúria ma natoľko že ostatné benefity adios Pro2 budú zanedbateľne? 
Dozviete sa to už 28.11.🤝

Ján Dömény - Top4Running ambassador