END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz

Ako si vybrať hodinky na behanie

V dnešnej dobe si snáď každý bežec s prvými ubehnutými kilometrami kupuje rovno aj športové hodinky na behanie. Je však potrebné si povedať, že si nekupuje len hodinky, kupuje si zhmotnenou formu motivácie, trénera a záznamník aktivít zároveň.

Vyber si sporttester v Top4Running.

Je to úplne pochopiteľné, pomocou tohto motivátora si dokáže udržať svoje bežecké tréningy, pomocou trénera potom sleduje, či plnia svoje ciele, ktoré si stanovil (počet kilometrov, počet spálených kalórií alebo rýchlosť) a pomočí záznamníka vidí všetky svoje aktivity v prehľadnom kalendári v bežeckej aplikácií, kam sa výsledky z hodiniek prenášajú.

V dnešnej dobe je však na trhu mnoho športových hodiniek, takže  najväčší oriešok si hodinky správne vybrať, než potom s nimi ísť behať. Na čo si dať pozor a čomu venovať pri výbere športtesteru zvláštnu pozornosť? S týmto ti rada poradím v nasledujúcom článku.

Hodinky na behanie s meraním vzdialenosti

GPS je snáď hlavným atribútom, prečo si bežci hodinky zaobstarávajú. Dokáže sledovať ubehnutú trasu, ukazovať aktuálnu zdolanú vzdialenosť a vďaka tomu aj bežecké tempo. Je to skvelá motivácia pri behu, kedy si snáď každý bežec hrá s myšlienkou, že si ešte obehne ulicu, aby dorovnal kilometre. Navyše, ak chceš sledovať svoje pokroky, kilometráž je pre teba vážne dôležitá. Zhotovovať si hodinky bez GPS by si mal zvažovať v prípadoch, keď beháš predovšetkým vo vnútri na páse, popr. na ovále.

Vyber si sporttester v Top4Running.

Hodinky s meraním tepu

Pomocou tepu si dokážeš určiť zóny, v ktorých beháš. Novšie modely športtesterov už majú nastaviteľný alarm, ktorý ťa upozorní na prekročenie určenej hranice. Sledovanie tepovej frekvencie je skvelé pri pokročilejších tréningoch, kedy by bežec mal so zvyšujúcimi nabehanými kilometrami tep skôr znižovať. Existuje však veľa bežcov, ktorí na tep vôbec nepozerajú a potom si ho napríklad len spätne, orientačne skontrolujú v aplikácii. Formy merania sú dvojaké. Môžeš mať hodinky s čipom, ktorý tep sníma rovno z ruky, alebo si k hodinkám zaobstarať hrudný pás, ktorý tep meria priamo pri srdci. Oba varianty majú svoje výhody a nevýhody. Pre ľahšie behanie sú hodinky úplne postačujúci variant. Ak máš v pláne behať presné intervaly na tepovku, kúp si rovno pás. Existuje veľa diskusií o ne / presnosti merania, a aj keď výkyvy medzi hodnotami z hodiniek a pásu sú zanedbateľné, pre tvoj tréning by mohli byť kľúčové.

Chytré hodinky na behanie

Nevieš, či chceš chytré hodinky s notifikáciami a prepojené s telefónom, alebo len športtester, ktorý ti ukáže tvoje bežecké výsledky? Základom je povedať si, aký máš na hodinky rozpočet. Za chytré hodinky si samozrejme připlatíš a ideálne k nim mať rovno aj smartphone, do ktorého si stiahneš aplikáciu, ktorá bude s hodinkami komunikovať. napríklad  chytré hodinky Garmin, tie merajú celodennú činnosť, spálené kalórie, dĺžku a kvalitu spánku a veľa ďalších aktivít. Samozrejme k behaniu ich nepotrebuješ, ale je to taká sranda, ktorá ma osobne baví sledovať najviac. Hodinky sa dajú kedykoľvek od telefónu odpojiť a fungujú ako bežné športové hodinky. Obyčajné hodinky s GPS bez smart notifikácií sú zase oveľa jednoduchšie, vezmeš si ich na ruku pred behom, robia tí parťáka niekoľko kilometrov, ale spať idú zase samé. Taky to má niečo do seba - nie si toľko závislý na technológiách.

Vyber si sporttester v Top4Running.

Prečo si vlastne zaobstarať hodinky na behanie?

Predovšetkým preto, že sa odpoutáš od svojho telefónu. Na pár desiatok minút ho necháš doma, pokojne nech si zvoní, ale tie vybehneš s čistou hlavou, alebo sa s ňou minimálne vrátiš. Behanie je skvelý očistec a práve vďaka hodinkám si ho užiješ o to viac.
Hodinky ti tiež pomôžu v sledovaní tvojho tréningu a uvidíš, ako sa sám zlepšuješ.

Informácie počas behu sú práve tie najdôležitejšie. Budeš v obraze, ako dlho a ako rýchlo bežíš, koľko si toho už ubehol, v akej tepovej zóne sa nachádzaš a alebo napríklad dostaneš aj informáciu, že si zrovna vbehol do Strava segmentu.  

Ak to s behaním myslíš naozaj vážne, tak hneď ďalšiou položkou za teniskami a športovým oblečením by mali byť práve hodinky na behanie. Ver mi, že ľutovať nákupu rozhodne nebudeš!

 

Nekonečne spokojných kilometrov s tvojimi novými hodinkami praje Iva Runs the World