END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
Na akom povrchu je najlepšie behať?

Na akom povrchu je najlepšie behať?

19. 12. 2021 3 min. čítania

Na mäkkom a tvrdom povrchu sa tvoje bežecké svaly správajú inak, a preto sa aktivujú rôzne svalové skupiny. Najväčšou výhodou behu na tráve alebo v lese je, že je mimoriadne šetrný pre tvoje kĺby a chodidlá. Tým sa predchádza zraneniam.

Trénuješ na nový osobný rekord na trati? Chceš na najbližších cestných pretekoch prekonať svoj najlepší výkon na 10 km? Potom by si nemal/-a robiť túto chybu a trénovať výlučne na tvrdých povrchoch.

Chceš zostať bez zranení? Kľúčom k úspechu je rozmanitosť!

Všetko závisí od tvojho tréningového cieľa. Na mäkkom a tvrdom povrchu sa tvoje bežecké svaly správajú inak, a preto sa aktivujú rôzne svalové skupiny. Najväčšou výhodou behu na tráve alebo v lese je, že je mimoriadne šetrný pre tvoje kĺby a chodidlá. Tým sa predchádza zraneniam. A tiež posilňuje tvoje chodidlá. Na tráve musia pracovať oveľa viac.

Running 4

Ktoré tréningy sú vhodné pre ktoré povrchy?

Špeciálne tréningy v rámci tvojej prípravy sú skvelé na tráve alebo v lese. Keď sa budeš blížiť k začiatku sezóny a budeš chcieť pridať viac rýchlosti do svojich tempových tréningov, môžeš postupne presúvať viac a viac tréningov na cestu alebo na dráhu. Vždy by si mal/-a mať na pamäti, že tvoje behy na mäkšom povrchu sú automaticky o niečo pomalšie ako na dráhe alebo ceste. 

Regeneračné behy však môžeš vykonávať na mäkkých povrchoch počas celého roka. V mnohých tréningových tímoch v USA je bežnou praxou behať tréningy na tráve počas celého roka.

Running 5

Má zmysel používať rovnaké bežecké tenisky na každom povrchu?

V závislosti od tréningu by si mal/-a používať rôzne tenisky. Mäkký podklad ti poskytne prirodzené odpruženie. Na regeneračné behy, pri ktorých nabeháš veľa kilometrov, by si si mal/-a vybrať obuv s veľkou stabilitou. Vhodné sú napríklad Asics GEL-Kayano 28, On Running Cloudstratus alebo adidas Solar Glide 3. V daždi alebo snehu a na klzkom podklade v lese je vhodná aj trailová obuv, napríklad Asics GEL-FujiTrabuco Sky alebo New Balance Shando W.

Máš dnes na programe 300 m intervalový tréning? Chceš ho zrýchliť? V tom prípade by ste mali zvoliť ľahkú obuv, ako napríklad adidas Adizero Pro, Asics Tartheredge alebo Nike Air Zoom Tempo NEXT%.

Running 6

Prečo teda nepresunieš svoj ďalší intervalový tréning na futbalové ihrisko za rohom alebo na cestičky v lese, ktoré zvyčajne využívaš na nedeľné prechádzky?