5% extra zľava pre členov klubu práve teraz Staň sa členom
Rozbehni to: Čo jesť pred a v priebehu behu

Rozbehni to: Čo jesť pred a v priebehu behu

27. 1. 2020 5 min. čítania

Ladíš svoju bežeckú formu, tréningy majú poriadok a smerujú k vysnívanému cieľu? Jasné je jedno: "Poctivý tréning je základ úspechu." Samotný fyzický tréning ale nie je všetko. Rovnako dôležitú časť tvorí tiež strečing, regenerácia, spánok a samozrejme výživa.

Beh je výnimočný. Zapája sa pri ňom komplexne celé telo. Každým krokom dochádza k nekonečným množstvom opakovaných odrazov a vplyvu. V pohybe je tak aj celá tráviaca sústava. To je hlavný dôvod, prečo práve u bežcov hrá výživa významnú úlohu.

Proces trávenia potravy a premeny v energiu funguje nepretržite. Nemôžeme teda vyčleniť stravovanie pred behom, ale musíme sa zamerať na naše celkové stravovacie návyky. Predošlé hriechy už tesne pred štartom jednoducho nezmaže.

1. pravidlo: “Záleží na celkovom spôsobe stravovania. Správnou výživou pred štartom predošlé hriechy nezmažeš! "

Tvorba energie je chemický dej, kde základným zdrojom energie sú sacharidy. Nebyť sacharidov, nemohlo by sa ani naštartovať následné využívanie tukov ako zdroja energie. Je teda zrejmé, že svoju veľkú úlohu zohrávajú už pred behom. Sacharidy však musíme rozlišovať. Cukor (cukrovinky), základná glukóza, sú rýchlym zdrojom energie, ktorý nám síce rýchlo dodá energiu, ale ako rýchlo príde, tak rýchlo odíde. Tento efekt, rýchleho poklesu cukru v krvi, môže pri športe spôsobiť peknú krízu. Dôležité je teda sacharidy správne nakombinovať. Čím dlhší beh ťa čaká, tým sa viac zameraj na polysacharidy. Klasické cukry zaraď až tesne pred výbehom.

Ako to vyzerá v praxi? Ako väčšie jedlo pred výbehom zvolíme napríklad cestoviny s paradajkovým pretlakom a trochu syra, ovsenú kašu s ovocím, ryžu s kúskom diétneho mäsa (kuracím, morčacím, králičím, ..). Pred výbehom potom siahni už po jednoduchých sacharidoch, ktoré ťa nakopnú a povzbudíia Doporučujem energetický gél, energy shot. Pre efekt väčšieho nakopnutia kľudne energy gél obohatený o kofeín. 

Isostar

2. pravidlo: “Uprednostni komplexné sacharidy. Jednoduché sacharidy zvoľ pred výbehom. "

Nesmieme zabúdať ani na pitný režim. Zvlášť v zimných mesiacoch je to problém, pretože studené počasie nám znižuje pocit smädu. Ľudské telo je z približne 75% tvorené vodou. Tu je jasné, že základ pitného režimu by mala tvoriť voda. Pri veľkom výdaji odchádzajú spoločne s vodou aj minerály.. Tu vzniká priestor pre iontové nápoje. Ich zloženie je optimalizované tak, aby dodalo práve tie minerály, ktoré vypotíme. Neváhajte a do svojho plánu ich zaraďte. Pravidelným doplňovaním minerálov sa vyhneme nielen kŕčom, ale aj ďalším komplikáciám.

3. pravidlo: “ Nezabúdaj na pitný režim. Pi hlavne vodu, pred a počas behu potom iontový nápoj! "

Výživa počas behu je veľmi individuálna. Odvíja sa od toho, na čo sme zvyknutí, ako svoje telo vytrénujeme a v neposlednom rade na okolitých podmienkach a typu behu. Je dobré si zvážiť, ako dlho zvládneme podávať daný výkon bez príjmu energie. U niekoho to môže byť 10 km, u trénovaných jedincov pokojne aj polmaratón. Perfektným nakopávačom sú však energetické gély, energetické tablety a samozrejme pravidelné doplňovanie tekutín vo forme iontového nápoja. Príjem suplementov musí byť pravidelný, aby sme zamedzili energetickej kríze. Napríklad pri 20 km závode doporučujeme každých 5 km iontový nápoj a na 8 km a 16 km energetický gél (tabletu). Na dlhých tratiach potom môžeme zaradiť aj energetickú tyčinku. 

4. pravidlo: "Behom behu zvoľ zdroj energie v takej forme, ktorá tvojmu žalúdku svedčí najlepšie"

BEHU ZDAR!

Jana Olejníčková

Byť členom Top4Running Club sa oplatí

S nami budeš vždy rýchlejší. Pridaj sa do nášho vernostného programu a čerpaj veľa skvelých výhod.

Pridaj sa do klubu