END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
Vyššie, ďalej, rýchlejšie: Ako si vybrať bežecké tretry?

Vyššie, ďalej, rýchlejšie: Ako si vybrať bežecké tretry?

23. 12. 2021 3 min. čítania

Za posledné roky sa toho udialo veľa, a to nielen vo vývoji bežeckej obuvi. Najnovšie od olympijských hier v Tokiu sa hovorí aj o ďalšom vývoji tretier. V rôznych odborných časopisoch sa šepká o tom, ktorý model prináša najväčšiu výhodu na rôznych vzdialenostiach. 

Za posledné roky sa toho udialo veľa, a to nielen vo vývoji bežeckej obuvi. Najnovšie od olympijských hier v Tokiu sa hovorí aj o ďalšom vývoji tretier. Mal výhodu Karsten Warholm, ktorý zabehol rozprávkový rekord na 400 m prekážok v karbónových tretrách? Alebo poskytuje trampolínový efekt hrotov Nike Air Zoom Maxfly oveľa väčšiu výhodu?  V rôznych odborných časopisoch sa objavujú dohady o tom, ktorý model prináša najväčšiu výhodu na rôznych vzdialenostiach. Tie obľúbené sú väčšinou vypredané na týždne dopredu.

Spikes 1

Najmä ako šprintér/-ka alebo skokan/-ka by si si nemal/-a na bežecké tréningy vyberať tú istú perfektnú obuv ako na deň pretekov. Iste, nové technológie ti dávajú výhodu v súťaži, ale je to neuveriteľná záťaž pre tvoje nohy a kĺby behať v týchto superľahkých tretrách s extrémne tvrdou podrážkou. Chceš prežiť sezónu bez zranení? Výber správnej obuvi pri tvojich tréningoch zohráva dôležitú úlohu.

Spikes 2

Tvoje telo sa ti z dlhodobého hľadiska poďakuje, ak budeš pri tréningu používať obuv s menej tvrdou podrážkou.

Ak máš na trati rýchlostné tréningy, ale stále robíš veľký objem, je lepšou voľbou zvoliť mäkšie tretry. Stačí sa v obchode Top4Running pozrieť po univerzálnych alebo stredne dlhých tretrách, ako sú Asics Hyper LD 6, adidas distancestar alebo Nike Zoom Rival D 10. S nimi môžeš pridať rýchlosť svojim tréningom a zároveň pracovať na technike behu bez toho, aby si príliš zaťažoval/-a svoje nohy.

Súťažné tretry používaj len tesne pred začiatkom sezóny. Máš dnes na programe len jeden alebo dva dôležité behy? To je ten správny čas, aby si si nasadil/-a tieto tvrdé pretekárske tretry a zvykol/zvykla si na ne. 

Spikes 3