5% extra zľava pre členov klubu práve teraz Staň sa členom
5 tipov pre začínajúcich bežcov. Nájdi svoje PREČO a behaj!

5 tipov pre začínajúcich bežcov. Nájdi svoje PREČO a behaj!

22. 10. 2022 5 min. čítania

Chceš začať behávať, ale nevieš či to zvládneš? Máme pre teba 5 tipov, ktoré ti pomôžu v tvojich bežeckých začiatkoch. Vybehni spolu s nami!

Tip 1: Motivácia & dôvod PREČO

Prvý a najdôležitejší bod je zistiť PREČO chceš začať behávať. Aký je tvoj dôvod? Na začiatku budeš mať veľa motivácie a obuť bežecké tenisky bude veľmi jednoduché. Po nejakom čase motivácia opadne (čo je úplne v poriadku) a disciplína spolu s vytrvalosťou budú musieť kontrolu nad tvojimi činmi. Takže, aký je tvoj dôvod?

  • Zlepšenie fyzickej kondície - Zlepších svoju celkovú kondíciu, spravíš niečo dobré pre svoj kardiovaskulárny systém, posilníš svoje šlachy a kĺby. Budeš sa cítiť lepšie a mať viac energie do ďalších aktivít - či už nosenie tašiek s nákupom, šlapanie hore schodmi, či naháňanie sa s deťmi.
  • Príprava na bežecké preteky - Atmosféra pretekov je nezabudnuteľný, silne návykový zážitok!
  • Psychohygiena - V dnešných chaotických a náročných časoch je nevyhnutné vyčleniť si čas, kedy môžeš vypnúť a neriešiť absolútne nič. Beh je ideálna aktivita - je tu pre teba kedykoľvek! 
  • Lepší spánok aj nálada - Počas behu sa uvolňujú endorfíny, čím sa zlepšuje nálada a čistá hlava ti uľahčí zaspávanie..
  • Zhodíš extra kilá - Beh je energeticky náročná aktivita a preto je vhodný ako spôsob znižovania hmotnosti. 

Nech už je tvoj dôvod akýkoľvek, najpodstatnejšie bude si behanie užívať. Sprav si z bežeckých tréningov čas pre seba, na ktorý sa môžeš vopred tešiť. Keď prídu dni, kedy sa ti vybehnúť nechce, spomeň si na svoj dôvd a na ten skvelý pocit, ktorý ti beh prinesie. 

Tip 2 - Maj realistický cieľ

Nezáleží na tom, či je tvojim cieľom zabehnúť 5km, maratón, cítiť sa lepšie vo svojom tele, alebo trénovať na svoje prvé preteky. Tvoj cieľ však musí byť realistický. Začni pomaly a postupne. Hovorí sa, že "cesta je cieľ" a pri behu to platí dvojnásobne. Užívaj si ten proces, krok za krokom. Výsledky sa dostavia. Svoj cieľ si napíš naviditeľné miesto. Vizualizuj si jeho dosiahnutie - je to skvelý pocit, však? Vytrvaj a tvoj cieľ bude tvojou realitou. 

Běžecký_závod

Tip 3 - Nový bežecké tenisky a oblečenie

Nové bežecké tenisky, nové oblečenie, či nová čelenka na beh. Dopraj si nový kúsok, ktorý obohatí tvoj bežecký šatník a sleduj nárast svojej motivácie vybehnúť. Všetci vieme, že to funguje!

Tip 4 - Bežecký playlist

Nasaď športové slúchadlá, spusti svoj obľúbený playlist a vybehni. Kombinácia behu a hubdy je skvelá psycho-hygiena, ktorú si isto zamiluješ. Vytvor si svoj vlastný playlist, ktorý ťa donúti vybehnúť v akejkoľvek situácií!

Běžecké_boty_oblečení_UnderArmour

Tip 5 - Objavuj nové miesta

Môžeš behať kedykoľvek a kdekoľvek. Jediné, čo potrebuješ sú tie správne bežecké tenisky. Využi príležistosť preskúmať nové miesta a bežecké chodníčky. Častokrát máš vo svojom okolí krásne miesta, o ktorých ani nevieš!

Top4Running TIP: Pozri si video našej ambasádorky Ivi o tom, ako začať behávať a ako s behom vydržať!

Veríme, že nájdeš svoj dôvod a s behom nielen začeš ale aj vytrváš. Nemusíš behať rýchlo, ďaleko, ani prekonávať rekordy. Užívaj si čas vonku, čas pre seba, či s bežeckými parťákmi. Behanie a športovanie je privilégium, ktoré nie každý z nás má a ktoré za to rozhodne stojí!

Vybav sa na svoje bežecké začiatky niektorým z našich bestsellerov!