Vidieť a byť vidieť. Bezpečnostné pravidlo číslo jedna pri behu v šere, tme či hmle. Čelovka by mala mať svoje miesto vo výbave každého bežca – áno, aj u teba. Na trhu však existuje veľké množstvo značiek a druhov. Tápeš, ako sa v tom zorientovať a rozhodnúť sa pre tú pravú? Máme pre teba 7 dôležitých faktorov, ktoré pri výbere určite zváž:
- Svetelný výkon
- Dosah svetla
- Vzor svetelného lúča
- Výdrž batérie
- Pohodlie pri nosení
- Režim červeného svetla
- Odolnosť voči vode / vlhku
1) Svetelný výkon
Svetlo pri čelovkách sa udáva v jednotkách zvanej lumen (lm). Svetelný výkon ti hovorí, ako veľmi bude svetlo na čelovke svietiť. Čo si pod tým predstaviť? Bežné žiarovky sa pohybujú v rozmedzí 300 – 700 lm. Čelovka na behanie by mala disponovať výkonom minimálne 100 lm. Ak často beháš v oblastiach bez okolitého svetla, napríklad po lesních cestách, zvaž čelovku se svítivostí kolem 200-300 lm.
Vyber si z kvalitných čeloviek
Čo je regulácia svetelného toku?
Pri väčšine značkových čeloviek nájdeš funkciu regulácie svetelného toku, ktorá ovplyvňuje kvalitu jasu. Ako to vyzerá v praxi? Čelovka si pomocou zabudovaného mikročipu sama reguluje svetelný výkon. To umožňuje rovnako silnú svietivosť po celú dobu životnosti batérie. "Low-cost" čelovky z bežných obchodov túto funkciu nemajú, a preto už po pár desiatkach minút spozoruješ ubúdajúci svetelný výkon a znižujúcu sa viditeľnosť.
2) Dosah svetla
Počet lúmenov ti povie jas a žiarivosť svetla pri jeho zdroji, dosah lúčov ťa však pravdepodobne bude zaujímať ešte o niečo viac. Udáva totiž vzdialenosť, na akú pri behu uvidíš. Rozsah je približne od 60 až po 160 metrov. S nižším dosvitom si vystačíš v meste, vďaka prítomnosti verejného osvetlenia. Vyšší dosah sa ti bude hodiť na okraji mesta alebo v lesoch, kde bude čelovka pravdepodobne tvojím jediným zdrojom svetla.
3) Vzor svetelného lúča
Ten udáva, ako veľmi sa svetlo zo svietidla rozptyľuje a akú veľkú plochu okolo seba čelovka osvieti. Podľa typu sa rozlišuje:
- Čelovka s úzkym lúčom: Poskytne ti sústredené a ostré svetlo s veľkým dosahom, ktoré je vhodnejšie na cestné behy, pri ktorých nemusíš reagovať na zmeny povrchu. Občas je však svetlo také silné až nepríjemné.
- Čelovka so širším lúčom: Jedná sa o lepší variant pre trailový beh v lesoch a na nespevnenom povrchu, kde potrebuješ reagovať na zmeny terénu. Čelovka svieti dopredu aj okolo teba. Nie vždy je ale svetlo také ostré, ako je potrebné.
Existujú aj čelovky s nastaviteľným tvarom lúča, takže si osvetlenie pre rôzne prostredia a terény prispôsobíš podľa svojich potrieb.
4) Výdrž batérie
Veľmi dôležitý faktor, ktorý by pri jeho podcenení mohol napáchať veľké škody. Meranie výdrže batérie prešlo niekoľkými zmenami. Podľa nových štandardov sa musí udávať tá doba, počas ktorej čelovka vyžaruje plné svetlo po jej úplnom nabití. V priemere sa táto doba pohybuje v rozmedzí od 1,5 hodiny do 3 hodín. Samozrejme aj po tejto dobe čelovka vydrží ďalších x hodín, ale úroveň osvetlenia je znížená. A ako vybitú čelovku nabiješ?
Na výber máš z troch druhov napájania:
- Baterky: Na bežné užívanie ti do väčšiny svietidiel poslúžia baterky s označením AA alebo AAA (podľa informácií v popise čelovky).
- Nabíjací akumulátor li-ion: Ľahká batéria so skvelým pomerom cena/výkon a dlhou životnosťou. Býva súčasťou balenia spolu s USB-C káblom. Ide o ekologickejšiu voľbu voči baterkám.
- Nabíjacie batérie: Niektorí výrobcovia čeloviek ponúkajú svoje vlastné nabíjacie zariadenia. Príkladom je nabíjacia batérie Silva. Díky USB si s ní nabiješ nejen kompatibilní čelovku, ale navíc i mobilní telefon či sportovní hodinky.
Top4Running TIP: V prípade, že ťa čaká dlhý beh či závod, vezmi si so sebou do bežeckého batohu náhradné baterky alebo záložnú čelovku pre prípad núdze.
5) Pohodlie a prispôsobenie
Nie je nič nepríjemnejšie ako čelovka, ktorá ti pri každom kroku schádza do čela, alebo tá, čo ťa drie, spôsobuje otlaky, či dokonca bolesť hlavy. Na pohodlie skrátka záleží. Zvoľ čelovku, ktorá má nastaviteľné popruhy. Hravo ju prispôsobíš svojej hlave. Dôležitá je aj hmotnosť, určite nechceš ťahať viac gramov, než je treba. Obvykle sa hmotnosť čelovky pohybuje medzi 60 – 120 gramami.
6) Režim červeného svetla
Tento režim je súčasťou väčšiny kvalitných svietidiel. Medzi jeho hlavné výhody patrí to, že červené svetlo nie je také ostré a neoslňuje ostatných ľudí či zvieratá v lese. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je slabšia a vlastne v tme nič neuvidíš, nie je to tak. Vyskúšaj na vlastné oči a možno zistíš, že sú červené lúče oveľa príjemnejšie ako tie biele diódové.
7) Odolnosť voči poveternostným vplyvom
Zisti si, či je čelovka, o ktorej uvažuješ, odolná voči poveternostným vplyvom. Vodeodolnosť či vodotesnosť sú nevyhnutné vlastnosti ako pri behu v mestskom parku, tak v lese. Môže sa stať, že ťa pri tréningu stretne dážď, ale aj stekajúci pot dokáže čelovku poškodiť. Niektoré svietidlá majú dokonca špeciálne vlastnosti - tkaninu odvádzajúcu vlhkosť alebo vetracie otvory, ktoré ti pomôžu udržať počas aktivity optimálnu klímu v oblasti hlavy.
Ak sa v tvojom vnútri skrýva dobrodruh, bežec, či hiker, čelovka by ti doma rozhodne nemala chýbať. Pokiaľ sa navyše chystáš na bežecký závod typu maratón či ultra, svietidlo často nájdeš medzi povinnou výbavou spolu s náhradnými batériami. Omrkni čelovky na Top4Running a vybav sa!