END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
Ako začať behať po chorobe? Naspäť do bežeckých tenisiek pomaly, ale isto!

Ako začať behať po chorobe? Naspäť do bežeckých tenisiek pomaly, ale isto!

27. 3. 2023 5 min. čítania

Have you been sick and now you want to run again? We've got advice on how to avoid a relapse or permanent consequences and get back on track!

Bolesť, horúčka, slabosť. Choroba je nepríjemná prekážka v osobnom aj v bežeckom živote. Ako sa vrátiť do tréningov bezpečne a zodpovedne? Odpovedz si na týchto 5 esenciálnych otázok predtým, ako obuješ bežecké tenisky.

1) Ako závažné bolo tvoje ochorenie?

Je dôležité poznať závažnosť ochorenia, pretože niektoré vyčerpajú telo viac, ako iné. Všeobecne ich vieme rozdeliť do dvoch kategórií: 

  • Menej závažné: Tie zahŕňajú prechladnutia, soplík, kašel a dýchacie problémy, bez horúčky. V týchto prípadoch je dôležité limitovať intenzitu tréningov. Začni krokom a postupne zvyšuj rýchlosť behu a frekvenciu tréningov podľa pocitov.
  • Viac závažné: Ochorenia s horúčkou a vírusové ochorenia vedia vyčerpať organizmus. Aj keď sa cítiš lepšie, je lepšie si dať týždeň pauzu až potom sa postupne vrátiť do tréningového režimu. V prípade vyšších horúčiek sa treba rozbehávať ešte opatrnejšie. Ak sa cítiš dobre, začni prechádzkami a počúvaj svoje telo, sleduj srdcový tep a dýchanie. Začni trénovať, až keď sa veci vrátia do normálu. Opakujeme - postupne! Ak ti doktor prikázal pokoj na lôžku, prediskutuj s ním svoj návrat ku bežeckým tréningom. 

Jak začít s běháním po nemoci?

2) Aké lieky si užíval/-a?

Otázka súvisiaca s predošlou. Lieky, ktoré užívaš majú obrovský vplyv na tvoje telo - v závislosti od ochorenia musí "bojovať" s liekmi, na ktoré nie je zvyknuté. Ak ide o antibiotiká, či iné afresívne lieky, nerátaj s rýchlym návratom. 3-6 týždňov je najskôr možný návrat ku fyzickej aktivite a tréningom. Lieky ovplyvňujú funkciu tvojho srdca a pečene, čo nie je zreteľné na prvý pohľad. Ak to preženieš, hrozí, že tvoje telo ešte viac poškodíš. Konzultuj svoj návrat ku tréningom s lekárom.

3) Aká bola príčina ochorenia?

Otázka, na ktorú nie je jednoduché odpovedať. Je nejaká činnosť v tvojom živote, kvôli ktorej pravidelne ochorieš? Zamysli sa nad tým. Vlna nepríjemného počasia, stresu, či vyčerpania po cestovaní - aj tieto bežné veci môžu viesť ku chorobe za určitých podmienok. Snaž sa prísť na nie zjavné príčiny a zistiť, ako obmedzíš ich negatívny vplyv. Možno stačí vynecha´t pretek, ísť na prechádzku namiesto behu, alebo si vydýchnuť a zrelaxovať. Malé zmeny môžu viesť ku prevencii ochorení z dlhodobého pohľadu. 

4) Ako dlho trvalo tvoje ochorenie?

Po dvoch dňoch choroby sa rýchlo vrátiš do normálu. Ak však ochorenie trvá týždne, návrat bude trvať dlhšie. Telo je zoslabnuté a príliš prudký návrat do režimu bežeckých tréningov ťa môže vrátiť naspäť do postele. Dopraj si čas a priestor na zotavenie a nič neunáhli. Bežecké tenisky na teba počkajú, sľubujeme.

To, co léky napáchají například na vašem srdci, není na první pohled znát.

5) Ako tvoje telo reaguje po chorobe?

Každý je iný a inak reahuje na stress, záťaž a chorobu. Spoznáš hneď, ak potrebuješ viac času začať opäť trénovať. Nenechaj sa zlákať náhlym vhupnutím do intenzívnych behov, riskuješ tým návrat choroby a vyčerpania.

Všeobecné rady pre zvládanie choroby

  • Vždy, nielen po chorobe, počúvaj svoje telo. Sleduj svoj srdcový tep, dýchanie, level energie počas dňa. Ak vieš, aká je tvoja norma, ľahšie zistíš začiatok ochorenia. 
  • Nesnaž sa začať naplno trénovať hneď po odoznení horúčky. Dopraj si čas na zotavienie. Tvoje telo sa ti poďakuje.
  • Ak užívaš lieky, poraď sa s tvojim lekárom a akceptuj jeho/jej rady a odporúčania.
  • Vieme, že je to náročné, ale snaž sa pozerať na ochorenie pozitívne. Spomaľ, oddychuj, prečítaj si tú knihu, ktorá ťa čaká na poličke a pozri si film, na ktorý zvyčajne nemáš čas. Ešte si užiješ mnoho kilometrov!

Fast-R Nitro Elite Elektrocharged
puma
ZOOM JA FLY 3
nike
Fast-FWD Nitro Elite
puma
FAST-R Nitro Elite Carbon
puma
Air Zoom Alphafly NEXT%
nike
Nové
Deviate Nitro Elite Racer
puma
Deviate Nitro Elite Racer Wildwash
puma
Deviate Nitro Elite Fireglow
puma
Deviate Nitro SP
puma
Cloudflow 3
onrunning
Udržateľnosť
ULTRABOOST 22
adidas
Udržateľnosť
NOVABLAST 2
asics
Predchádzajúce
Ďalšie