5% extra zľava pre členov klubu práve teraz Staň sa členom
Ako začať behať s kočíkom bezpečne a s radosťou?

Ako začať behať s kočíkom bezpečne a s radosťou?

30. 9. 2022 7 min. čítania

Si milovníčka behu a zároveň nová mamina? Zbieraj kilometre pomocou behu s kočíkom! Máme pre teba tipy ako a kedy začať a na čo si dať pozor!

Konečne! Naspäť v bežeckých teniskách, v spoločnosti malého človeka. Na začiatok treba podotknúť, že behať s kočíkom je fuška! Ako inak, keď pred sebou tlačíš zopár extra kíl. Máme pre teba tipy, ako behanie s kočíkom urobiť príjemnejším a najmä bezpečným. Čomu sa v článku budeme venovať? 

  • Ako začať behať s kočíkom?
  • Kedy je vhodné začať?
  • Ako si vybrať kočík na behanie?
  • Aká je správna bežecká technika?
  • Čo pomôže bolestiam chrbta?
  • Je možné schudnúť pomocou behania s kočíkom?

Behanie s kočíkom - ako začať?

  • Svižné prechádzky - Na začiatok vyskúšaj rýchlu chôdzu, aby si si zvykla na kočík. A až postupne zaraďuj beh vo voľnom tempe. Je to obrovský rozdiel oproti behu bez kočíka. 
  • Načasovanie je kľúčové - Niektoré bábätká počas behu spokojne spia, iné sa radšej pozerajú na okolie. Zisti potreby svojho dieťata a prispôsob im behanie.  
  • Slúchadlá nechaj doma - Z bezpečnostných dôvodov neodporúčame nosiť slúchadlá počas behu s kočíkom. Radšej vnímaj čo sa deje v kočíku. 
  • Zvoľ si kratšiu trasu - Snaž sa zostať v okolí domu, ak by sa stalo, že malý človek protestuje, alebo sa vyskytnú komplikácie. Pokiaľ to situácia umožní, vždy môžeš spraviť okruhov viac! 

Kedy začať behať s kočíkom?

Ak sa nevieš dočkať obutia bežeckých tenisiek a vybehnutia von - počkaj.  Lekári odporúčajú aspoň 6 mesiacov veku dieťaťa. Až po tomto období je telíčko dostatočne vyvinuté, aby zvládlo možné otrasy počas behu. Pred prvým behom všetko prediskutuj s pediatrom a ak sa nevieš dočkať behu, začni behať osamote.

Motivuj sa novým outfitom z Top4Running!

Dámske bežecké oblečenie

Klasický vs. bežecký kočík

Najlepšou voľbou pre beh bude bežecký kočík. Je stabilný, ľahký, lepšie absorbuje nárazy, má väčšie kolesá s lepším gripom, má bezpečnostné popruhy a brzdu. Vďaka tomu bude tvoje dieťa v pohodlí a bezpečí a ty si budeš môcť vychutnať kilometre. Šťastné dieťa, šťastná mamina!  Veľmi obľúbené sú aj trojkolky.

Bežecký kočík je investícia. Avšak, je to investícia, ktorá sa vyplatí a kočík môžeš použiť aj na klasické prechádzky. Dá sa aj ľahko zložiť a vieš s ním ľahko manipulovať!

Asics_běžecké_boty_běhání

Bežecká technika počas behania s kočíkom

Pohyb rúk je počas behu dôležitý. Pomáha so stabilitou a ekonomikou pohybu. Počas behu s kočíkom sa technika behu zmení a je na tebe, čo ti vyhovuje viac  - môžeš držať kočík oboma rukami, alebo len jednou. 

  • Držanie kočíku jednou rukou umožní druhej ruke pohyb, ako pri klasickom behu, čo napomôže pohybu. Odporúčame striedanie rúk. Je dôležité rýchlo reagovať na zmeny v teréne a vždy mať kočík pod kontrolou. 
  • Ak držíš kočík oboma rukami, máš viac kontroly nad kočíkom, ale môže to viesť ku bolestiam chrbta. Snaž sa bežať vzpriamene a nenahýbať sa nad držadlo kočíka.  

Ako uľaviť bolestiam chrbta?

Snažíš sa behať vzpriamene, striedaš ruky, ale chrbát ťa aj tak bolí. Čo robiť?

  • Behaj bez kočíka - Občas vybehni bez bábätka. Pomôže to tvojmu chrbtu a tvoje telo si spomenie na štýl klasického behu. Ber to ako čas pre seba a sústreď sa iba na svoje telo. 
  • Strečing - Vyskúšaj klasický strečing, alebo prvky jógy, či cviky na flexibilitu a mobilitu. Potrebuješ iba podložku na cvičenie a 10 minút tvojho času.
  • Zaraď silový tréning - Svaly chrbta napomáhajú chrbtici a stavcom. Ak sa dá, raz týždenne zaraď silový tréning so zameraním na svaly chrbta. Ak iba začínaš s cvičením, radšej sa obráť na trénera, ktorý ti ukáže správnu techniku prevedeia cvikov.

Ak bolesť nepoľavuje, obráť sa na odboríka - fyzioterapeuta, ktorý ti uvoľní stuhnuté svaly a poradí ohľadne fyzickej aktivity. 

TIP: Poznáš strollering? Ide o kombínaciu behu a cvičenia s kočíkom, vonku na vzduchu, spolu s ostatnými maminami s deťmi. Nájdi lokálnu skupinu, vhodné bežecké oblečenie, a vyskúšaj to na vlastnej koži!

Protahování_jóga_flexibilita_trénink

Behanie s kočíkom a chudnutie

Môžeš zhodiť tehotenské kilá pomocou behu s kočíkom?

Odpoveď je ÁNO, ALE…

Pomocou behu zvýšiš svoj výdaj energie a pokiaľ je výdaj energie vyšší ako príjem, schudneš. Avšak, vydaná energia nepochádza iba z behu, ráta sa aj:

  • Bazálny metabolizmus - Energia potrebná pre základné fungovanie organizmu (funckia mozgu, orgánov, menštruačný cyklus). 
  • Pokojový metabolizmus  - Energia potrebná na sedenie, ležanie, spánok,...
  • Pracovný metabolizmus - Energia, ktorú použiješ na fyzické aktivity - chôdza, beh, cvičenie, a iné.  

Ako vidíš, nielen športom vydávaš energiu. Okrem toho, kojením vydávaš veľké množstvo energie, vďaka čomu po pôrode schudneš. Takže áno, behaním zvýšiš výdaj energie a pomôže ti to schudnúť, ale nemusí to byť jediný spôsob. Energiu vydáš aj kráčaním s kočíkom, či upratovaním. 

Vybav sa na behanie s Top4Running!


TRÉNINGOVÉ RADY