Behanie po 40-tke: ako začať a na čo si dať pozor?

Behanie po 40-tke: ako začať a na čo si dať pozor?

16. 1. 2023 7 min. čítania

Hovorí sa, že vek je len číslo. Zamiluj si aj ty behanie po štyridsiatke. Ako začať, čo je špecifické v strednom veku a čo sú potenciálne riziká so športovaním spojené?

Čo je na behaní tak skvelé? To, že jediné, čo potrebuješ, sú dobré tenisky, voľný čas a chuť sa hýbať. 40-tka, ale aj 50-tka sú krásne a dobrodružné roky života! Mnohi ľudí rado skúša nové aktivity práve v týchto rokoch - behanie je jednou z nich!  

Špecifiká behu po 40-tke

Pravidelný pohyb je veľmi dôležitý pre správne fungovanie tela a mysle. V každom veku. Avšak, behanie po 40-tke má svoje špecifiká. Zváž ich predtým, ako vybehneš: 

1) Aktuálny zdravotný stav

Sem patria aktuálne diagnózy ako naríklad chronické, či kardiovaskulárne ochorenia, artrózy kĺbov, či pohybového aparátu. Nadváha takisto patrí medzi rizikové faktory, pretože spôsobuje obrovskú záťaž na kĺby, šľachy a väzy. Ak si v minulosti mal/-a, alebo momentálne máš nejaký zdravotný problém, najprv prediskutuj so svojim lekárom alebo fyzioterapeutom, či je pre teba behanie vhodná pohybová aktivita. 

2) Aktivita v mladšom veku

Ak je človek aktívny a športuje počas života, či má bežeckú históriu z mladosti, bude jeho návrat do bežeckých tenisiek omnoho jednoduchší. Avšak zvládneš to aj bez toho. Je potrebné začať chôdzou, potom krátkymi behmi vo voľnom tempe. Čo je dôležité, je počúvať svoje telo a takisto začať a vytrvať!

3) Tvoja motivácia

Najprv potrebuješ vedieť PREČO chceš začať behať. Chceš zlepšiť svoju kondíciu? Schudnúť? Zabehnúť svoj prvý pretek? Tráviť čas v prírode? Každý dôvod bude znamenať iný prístup ku behu a životnému štýlu. Ak chceš zabehnúť svoj prvý pretek, dôležité budú časy, umiestnenia a výkon. V tomto prípade ti pomôže mať športové hodinky. Ak chceš behať čiste pre potešenie, či zlepšenie svojej kondície, bude ti stačiť príjemné bežecké oblečenie a môžeš vybehnúť!

Běhání_sportovní_hodinky

Ako začať behať v strednom veku?

Máš odhodlanie, vieš, prečo chceš behať a nemáš žiadne zdravotné komplikácie. Skvelé, môžeme začať! Ako behať v súlade so svojím zdravým?

  • Začni pomaly ale isto - Nažačínaj príliš zhurta. Ak sa vraciaš ku športovej aktivite po dlhšej pauze, najprv zaraď voľné behy do dĺžky približne 5km. Ak začínaš a tvoje telo nie je zvyknuté na pohyb, vyskúšaj indiánsky beh, kde striedaš chôdzu s behom.
  • Oddych a regenerácia - Sústreď sa na regeneráciu rovnako, ako sa sústreíš na tréning. To znamená dostatok spánku, zdravá strava, pitný režim, strečing, či masáže. 
  • Zaraď silový tréning - Svaly pomáhajú niesť časť nárazov vznikajúcich pri behu a znižujú riziko vzniku zranení šliach a kĺbov. Ak môžeš, zarať silový tréning aspoň raz týždenne. Môžeš použiť činky, alebo len vlastné telo.
  • Počúvaj svoje telo - Najdôležitejší bod. Telo je veľmi inteligentné a neustále ti posiela signály. Nauč sa ich počúvať. Ak sa cítič energicky - vybehni. Ak niečo bolí, alebo ťa zmáha únava, spomaľ a oddýchni si. Nie je to lenivosť, ale schopnosť pracovať so svojím egom. Vďaka tomu budeš môcť behať bez zranení. 

TIP: Ak nechceš behať osamote, pridaj sa ku lokálnej bežeckej skupine, vezmi na beh kamaráta, alebo vyskúšaj populárny Canicross so psom!

Ak sa cítiš počas behu dobre, necítiš únavu ani bolesť, môžeš postupne navyšovať vzdialenosť a čas behu. Prečítaj si články z našej TOP4TRAINING série - ako zdolať 5 km a 10 km! Ak ťa láka personalizovaný tréning, kontaktuj bežeckého trénera, ktorý tréningy prispôsobí tvojim potrebám a cieľom a ukáže ti správnu techniku behu.

Ako zabehnúť 5km? Ako zabehnúť 10km? 

Běhání_On_Running

Zdravotné benefity behu

Musíme povedať jednu vec - BEHANIE JE ÚŽASNÉ! Beh je jednou z najviac prirodzených aktivít ľudí. A navyše má viacero zdravotných benefitov, ktoré oceníš aj z nebežeckej stránky. Aké to sú?

  • Zlepšenie fyzickej kondície
  • Lepšie kardiovaskulárne zdravie a silnejšie srdce
  • Silnejšia imunita a odolnosť voči baktériám a vírusom
  • Lepší spánok a sústredenie sa
  • Väčšia psychická pohoda
  • Vyšší kalorický výdaj, ktorý uľahčí chudnutie

Riziká behu po 40-tke

Najväčší risk presdtavujú zranenia, preťaženie pohybového aparátu, či dýchacie problémy. Toto sa týka všetkých bežcov - bez ohľadu na vek. S vyšším vekom trvá dlhšie zotaviť sa zo zranenia, častejšie sa vyskytujú bolesti svalov a kĺbov. Behanie predstavuje záťaž pre ľudí s nadváhou - nielen pre kĺby, ale aj z dôvodu horšieho kardiovaskulárneho zdravia spojeného s nadváhou. Ak máš akékoľvek komplikácie, konzultuj ich so svojim lekárom.

Chystáš sa vybehnúť prvý krát? Veríme, že si beh zamiluješ minimálne tak, ako my. Vybav sa na Top4Running a užívaj si každý kilometer!


TRÉNINGOVÉ RADY