5% extra zľava pre členov klubu práve teraz Staň sa členom
Behanie počas tehotenstva - ako k behu pristupovať a čo dodržiavať?

Behanie počas tehotenstva - ako k behu pristupovať a čo dodržiavať?

10. 5. 2022 6 min. čítania

Počas tehotenstva sa nemusíš vzdať behania. Fyzická aktivita je zdraviu prospešná - v správnych dávkach a intenzite. Ako kombinovať behanie a tehotenstvo?

Ako môže behanie ovplyvniť tehotenstvo?

Tehotenstvo je iné pre každú ženu. Preto nie je dobré dávať rady tipu "toto je najlepšie". Ak si nadšená bežkyňa, vedz, že sa behu nemusíš vzdať. Na druhej strane však nie je vhodné snažiť sa prekonať osobné rekordy, či začať behať ak si doteraz nikdy nebehala. Pozrieme sa na každý trimester zvlášť, avšak tieto fakty sa dajú aplikovať na celé tehotenstvo:

  • Konzultuj všetko so svojím gynekológom/lekárom - Pravidelné prehliadky a konzultácie sú počas tehotenstva nevyhnutné. Prediskutuj svoje fyzické aktivity so svojim lekárom. Aké formy pohybu ti odporúča? 
  • Počúvaj svoje telo - Ak ti doktor/-ka dá zelenú, nezabúdaj na zdravý rozum. Telo posiela jasné signály. Ak máš energiu a chuť sa hýbať - hýb sa. Ak sa cítič unavená - oddychuj. A najmä sa prestaň sústrediť na tempá, ktoré si behala pred tehotenstvom, či akékoľve iné čísla. Behaj pre dobrý pocit!

Behanie v prvom trimestri 

Prvý trimester sa nesie v znamení lekárskych prehliadok. Je takisto najviac riskantným obdobím tehotenstva a je často spojený s nevolnosťami, únavou, či bolesťou pŕs. V tomto období počúvaj svoje telo. Ak ťa zmeny spojené s tehotenstvom neobmedzujú, môžeš bezproblémov vybehnúť. Snaž sa držať svoju tepovú frekvenciu do 140 bpm, nežeň sa a pi dostatočné množstvo vody.  Ak nevádzeš vybehnúť, oddychuj a dočerpávaj energiu.

Top4Running TIP: Na začiatku tehotenstva sa ženské prsia zväčšujú, čo môže ovplyvniť pocity počas behu. Kúp si kvalitnú športovú podprsenku, ktorá ti dodá pohodlie a sebavedomie.

adidas_dámské_běžecké_boty

Behanie v druhom trimestri

V druhom trimestri by mali byť nevoľnosti a bolesti preč. Avšak, s rastúcim bruškom prichádzajú aj ďalšie zmeny - centrum gravitácie sa posúva viac dopredu, čo môže byť neprirodzené v prvých dňoch. Buď opatrná počas behu a vybav sa touto kombináciou: 

  • Bežecké tenisky s tlmením - Tenisky = základ zdravého behu. Počas tehotenstva sú ešte dôležitejšie ako inokedy. Investuj do kvalitných bežecké tenisky, ktoré absorbujú šoky a pomôžu predchádzať zraneniam.
  • Tehotenské legíny - Ponúkajú viac miesta, pre rastúce brucho, vďaka čomu je pohyb komfortnejší. 
  • Tehotenský opasok- Používa sa na zabezpečenie správneho držania tela, uvoľnenie chrbta, menej nátlaku na svaly panvového dna, či na spevnenie brušnej steny. Môžeš ho používať aj počas prechádzok, či každodenné nosenie v druhom a treťom trimestri. 

Snaž sa behať po rovných povrchoch, radšej mäkších, akými sú atletická dráha, či bežecký pás. Mäkší povrch bude znamenať menšiu záťaž na kĺby.  

Behanie v treťom trimestri

Pozor - totot je behanie v treťom trimestri. Ak ti to umožňuje zdravotný stav a máš energiu, behaj voľným tempom, radšej s niekým, kto ti pomôže v prípade komplikácií. Ak sa na to necítiš, nenúť sa. Snaž sa však komfortne sa hýbať, pretože iba sedenie a ležanie nie je zdravé. Ak ti nevyhovuje behanie, skús prechádzky, jógu, strečing, či plávanie. 

těhotenství_protahování

Risky behanie v tehotenstve

V niektorých prípradoch je behanie v tehotenstve nepríjemné, až nebezpečné či už pre ženu alebo dieťa. Aké komplikácie sa môžu vyskytnúť?

  • Dýchacie problémy
  • Vaginálne krvácanie
  • Kontrakcie
  • Závraty
  • Bolesti hlavy
  • Bolesti na hrudi
  • Bolesti svalov a kĺbov

Ak spozoruješ niektoré z týchto komplikácií, okamžite s behom prestaň a okamžite to prediskutuj so svojím lekárom. 

Polmaratóny a maratóny počas tehotenstva - áno čo nie?

Chystáš sa počas tehotenstva bežať polmaratón či maratón? Je to vhodné? V niektorých individuálnych prípadoch je to možné, ale podľa lekárov to je považované za risk. Počas intenzívnych výkonov, ako napríklad polmaratóny a maratóny, sa telo prehrieva, mení sa tlak krvi, čo môže spôsobiť problémy pre dieťa. Navrhujeme ti posunúť štart na pretekoch. Bežecké oblečenie na teba počká a po tehotenstve sa môžeš do behu pustiť bez rizika. A tvoj najväčší fanúšik - tvoje dieťa - ta počká v cieli! 

Kedy začať behať po pôrode?

Po pôrode bude chvíľu trvať, kým si zvykneš na nové rutiny spojené s materstvom. Dopraj si minimálne 6 týždňov, kým začneš pomaly a postupne behať. Samozrejme, všetko konzultuj s lekárom.

Ako vidíš, behu sa počas tehotenstva vzdať nemusíš. Počúvaj lekárov, svoje telo a užívaj si každý kilometer behu či chôdze. Je vhodné zostať aktívna - z fyzického aj psychické hľadiska. 

Tehotenské kilometre? Vybav sa s Top4Running!


TRÉNINGOVÉ RADY