END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
Bežecké tenisky do mesta, chodníky, asfalt a dlažbu

Bežecké tenisky do mesta, chodníky, asfalt a dlažbu

2. 12. 2022 7 min. čítania

Výber správnej bežeckej obuvi na cesty môže byť výzvou. Poradíme ti, na čo myslieť pri výbere a dáme ti 6 tipov, na kvalitnú cestnú obuv. Ovládni cesty s TopRunning!

Cesty su najčastejším povrchom, po ktorom ľudia behajú. Cesta znamená tvrdý povrch, akým sú chodníky, cesty a cyklo cesty. Čiže kombinácia asfaltu, betónu a dlažby.  

Čo je dôležité pri výbere cestných bežeckých tenisiek?

Je viacero dôležitých faktorov, ktoré treba brať do úvahy pri výbere vhodných tenisiek:

  • Množstvo tlmenia - Prudké nárazy predstavujú záťaž pre kĺby a šľachy, takže pre beh po cestách si vyberaj tenisky s dostatočným množstvom tlmiacich elementov, ktoré dokážu rekudovať vzniknuté nárazy. Pamätaj, čím viac tlenia, tým ťažšie budú tenisky.
  • Drop - Drop je rozdiel medzi úrovňou päty a špičky. Čím nižší je drop, tým prirodzenejšia práca nôh. Tenisky s dropom 0 - 4 mm sú určené pre skúsených bežcov s dobrou technikou. Populárne tenisky s nulovým dropom sú modely od značky Altra. Tenisky s dropom 5 - 9 mm ťa navádzajú dopadať na prednú časť chodila a sú vhodné pre hobby bežcov a občasných pretekárov. Najvyšší drop je 10 - 12 mm, ktorý je vhodný pre bežcov s došľapom na pätu, či pre bežcov s nadváhou.
  • Bežecké problémy s chodidlom - Odchýlky členku s názov pronácia a supinácia majú tiež vplyv na výber bežeckej obuvi. Sú to podmienky, pri ktorých sa členok excesívne vytáča dnu či von. Existujú pronačné bežecké tenisky, dôležitejšie však je posilniť slabé svaly členku, kolena a chodila a taktiež dbať na správnu bežeckú techniku.
  • Odolnosť a komfort - Zvršok je vyrobený z odolných, priedušných materiálov a vnútro tenisiek je vyrobené z komfortných tkanín.

adidas_běžecké_boty

Základne kategórie cestných tenisiek

Existujú tri hlavné kategórie:

  • Tenisky na dlhé behy  - Viac tlmenia a komfortu je nevyhnutnosť pre dlhé behy. Tieto tenisky sú vhodné aj pre začiatočníkov, nakoľko majú väčšiu schopnosť absorbcie nárazov a vyššiu mieru komfortu. 
  • Tenisky na tempové behy - Majú stredné nožstvo tlmenia a užší strih. 
  • Pretekárske tenisky - Ľahké, s minimálnym množstvom tlmenia, nižšou mierou komfortu, užším strihom a častokrát aj karbónovým prvkom, pre maximálnu rýchlosť.  

Ideálna teniska bude znamenať iečo iné pre každého bežca. Odporúčame vyskúšať viacero modelov. Máme však pre teba 6 tipov na kvalitné cestné bežecké tenisky.

1) On Cloudmonster

Vďaka CloudTec tlmeniu si v týchto teniskách užiješ aj náročný tréning. Tenisky sľubujú "on cloud" pocit počas behu. Dynamický odraz zabezpečuje pena Helion a Speedboard. Môžeš v nich vybehnúť aj počas daždivých dní, pretože majú skvelý grip aj na vlhkých povrchoch a poslúžia ti najmä na dlhých behoch.

Pánsky model Dámsky model

On_Cloudmonster

2) ASICS Gel-Cumulus

Populárne cestné tenisky vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých bežcov, na kratšie behy po sídlisku aj víkendové dlhé behy. Tlmenie zabezpečuje tecnológia GEL™ v oblasti päty a v porovnaní s ostatnými ASICS modelmi je viac dynamická. Materiál FLYTEFOAM™ v podrážke zabezpečuje mäkkosť očas došľapu. Protišmyková vrstva podrážky ASICS LITE je vyrobená z udržateľnej gumy. Komfort je zabezpečený aj upraveným zvrškom a príjemným materiálov v oblasti Achilviek a päty. 

Pánsky model Dámsky model

Asics_GelCumulus

3) ASICS Novablast

Neutrálny model tenisiek na tvoj každodenné tréning! To je ASICS Novablast. Príjemný materiál udrží tvoje chodidlá v pohodlí a posilenie v oblasti členku dopomôže ku lepšej stabilite na každom kroku. Nárazy sú tlmené penou FF BLAST™ PLUS a návrat energie zabezpečí AHARPLUS™ technológia.

Pánsky model Dámsky model

Asics_Novablast

4) Craft Pro Endur

Ako napovedá názov, tenisky vyrobené pre potreby dlhých behov či pretekov, ktoré ti poslúžia aj pri intervalových a tempových behoch. Geometria tenisiek navádza na dopad na strednú časť chodidla a v kombinácií s penou Pebax energy zabezpečí hladký odraz. Pena PEBAX sľubuje až 90% návrat energie pri rýchlych tempách. 

Pánsky model Dámsky model

Craft_Pro_Endur

5) adidas Adizero Adios Pro

Pretekárske bežecké tenisky. Pena Lightstrike Pro v podrážke zabezpečuje tlmenie, optimalizované karbónové orvky ENERGYRODS 2.0 zabezpečujú optimálne level tvrdosti a návrat energie. Spodná vrstva podrážky z gumy Continental dodáva teniskám skvelý grip aj na vlhkých povchov, aj vo veľkej rýchlosti. 

Pánsky model Dámsky model

adidas_adizero_adios_pro

6) Nike Streakfly

Ultra ľahké tenisky pre tréningy a preteky do 10 kilometrov. Vážia iba 184 gramov! Pena ZoomX poskytuje komfort a pomôže ti zabrať naplno! Podrážka je vyrobená na základe dát od bežcov a vďaka tomu je trakcia na miestach, kde ju potrebuješ, pre dosiahnutie maximálnej rýchlosti. 

Pánsky model Dámsky model

Nike_Streakfly

Behanie v daždi, snehu a nepriaznivých podmienkach

Väčšinu času predstavujú cesty predvídateľný terén. Avšak dážď, sneh, či poľadovica to môžu zmeniť. Pri týchto podmienkach odporúčame nosiť trailové tenisky, ktoré majú vzor na podrážke, ktorý zabezpečí stabilitu počas behu v nepriaznivých podmienkach. 

Top4Running TIP: Chceš to najlepšie z oboch svetov? Tu sú naše tipy na bežecké tenisky vhodné na cestu aj trail!

Nevieš si vybrať? Vyskúšaj náš Shoe Finder!