5% extra zľava pre členov klubu práve teraz Staň sa členom
Popraskané päty po behaní: Príčiny, prevencia a pomoc

Popraskané päty po behaní: Príčiny, prevencia a pomoc

13. 9. 2022 5 min. čítania

Popraskané päty trápia mnohých bežcov. Znepríjemňujú tréningy ale aj každodenné fungovanie. Čo ich spôsobuje, ako im predchádzať a čo s nimi robiť?

Bežecké začiatky, či časté behanie môžu okrem endorfínov a dobrého pocitu priniesť aj drobné problémy - otlaky a popraskané päty. Nie je to život ohrozujúci probém, ale popraskané päty vedia znepríjemniť tréningy aj každodenný život. Ako sa prejavujú?

  • Štádium 1 - Začervenané, citlivé a suché päty
  • Štádium 2 - Svrbenie, pálenie
  • Štádium 3 - Popraskané koža
  • Štádium 4 - Krvácanie z prasklín

Okrem zmienených príznakov sú popraskané päty spojené aj s nepekným vzhľadom chodidiel. Individuálne štádiá sú zoradené podľa závažnosti. Platí, že čím skôr si všimneš problém a začneš ho riešiť, tým skôr sa koža chodidiel vráti do zdravého normálu. 

Aké sú príčiny popraskaných piet?

Najčastejšou príčinou je nedostatočná hydratácia kože. Riziko vzniku popraskaných piet je násobne vyššie u bežcov. Je to z dôvodu nárazov počas behu a častejšie a dlhšie upotenej nohy v bežeckých teniskách. 

Ďalšie príčiny:

  • Nevhodná obuv, ponožky, či materiály
  • Nedostatočná hydratácia organizmu, konzum velkého množstva polotovarov, nedostatok vitamínov a minerálov
  • So zvyšujúcim sa vekom sa znižuje elasticita kože, čo zvyšuje riziko vzniku 
  • Genetická predispozícia, či ochorenie ako psoriáza či diabetes

Nike_běžecké_boty

Ako predcházať a ako pomôcť popraskaným pätám

Päty patria ku najčastejšie zanedbávaným častiam tela. Keď beháš, potrebuješ sa starať o svoje nohy - aj o päty. Čo môžeš spraviť hneď teraz? Vyber si funkčné bežecké ponožky, bežecké tenisky s priedušným zvrškom, alebo špeciálne vložky do topánok, ako napríklad CURREX, ktoré absorbujú pot perfektne. Aj keď sa chodidlá počas behu spotia, moderné technológie ich udržia v optimálnej teplote a zredukujú zaparenie. 

To nie je všetko. Ako inak si môžeš pomôcť? 

  • Krémy a vazelíny - Existuje množstvo krémov na popraskané päty, ktoré dodajú potrebnú hydratáciu, zjemnia pokožky a zlepšia jej vzhľad. 
  • Pilníkovanie stvrdnutej pokožky - Pedikúra bude v tomto prípade to najlepšie riešenie, ale môžeš skúsiť obrúsiť stvrdnutú pokožku tvojich chodidiel aj doma. Najprv namoč svoje nohy do teplej vody a potom vydrhni pokožku pilníkom alebo pemzou.
  • Hydratácia - Čistá voda má skvelý vplyv na fungovanie celého tela. Popraskané päty nie sú výnimkou. Uisti sa, že piješ aspoň 2 litre vody denne, ak beháš a trénuješ, pridaj extra liter.  Ak máš problém dodržiavať pitný režim, zaobstaraj si fľašku a nos ju všade so sebou!
  • Zdravá strava - Tvoje telo potrebuje adekvátne množstvo energie, aby mohlo správne fungovať. Dbaj na príjem nespracovaných potrevín, ktoré by mali tvoriť väčšinu tvojho jedálnička.  Je dôležité prijímať dostatok proteínov, zdravých tukov, komplexných sacharidov, ovocia a zeleniny. Pravidelná suplementácia vápnikom a zinkom ti pomôže so suchou pokožkou.

Pri liečení popraskaných piet je dôležitá trpezlivosť a vytrvalosť. Ako v behu. Zázraky sa neudejú po jednom nakrémovaní a jednom zdravom jedle. Zaraď starostlivosť o chodidlá do svojej self-care rutiny. Tvoje päty to ocenia!

Pitný_režim_lahev_na_pití

Popraskané päty - domáce liečenie

Ak preferuješ domácke liečebné metódy a prevenciu, vyskúšaj rastlinné oleje (olivový či kokosový), ktoré môžeš naniesť na svoje chodidlá predtým, ako ideš spať. Ďalšou možnosťou je domáci peeling z citróna, medu a ryžovej múky. Alebo si na noc natri chodidlá starou dobrou bravčovou masťou!,

Dopraj svojim nohám to najlepšie!


TRÉNINGOVÉ RADY