END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov Kúp teraz
10 tipov na správny tréning podľa Víta Pavlišty

10 tipov na správny tréning podľa Víta Pavlišty

15. 9. 2020 8 min. čítania

Vítek Pavlišta ✅ sa s tebou podelí o 10 tipov na správny tréning, vrátane najzásadnejšieho predpokladu pre to, aby človek začal a vydržal behať.✅

1. Zadej si merateľný cieľ

Mať nejakú motiváciu je podľa mňa najzásadnejší predpoklad pre to, aby človek začal a vydržal behať. Mať vidinu niečoho, čo ťa vyženie za každého počasia von, a aj keď je to nepríjemné a bolí to, vo finále z toho máš dobrý pocit. Každý ten nepríjemný beh ťa o trochu priblíži k cieľu. Môže to byť čokoľvek aspoň trochu reálneho. Keď už sa k tej tvojej vidine priblížiš, sprísni ju. Ja som mal v začiatkoch rovnakú motiváciu ako asi veľká časť behajúcej populácie. To bude teraz možno trochu prekvapenie, ale aj ja som chcel kedysi schudnúť. Bol som najhrubší z rodiny a dosť si ma za to a moji príbuzní doberali. Teraz už nie som a nikto sa mi nesmeje. Cieľ splnený, stanovil som si ďalšie.


2. Choď na to postupne

Nechci všetko hneď, stanov si reálne ciele, nech neskončíš sklamaný alebo zranený. Začni behať, keď ťa to bude baviť, začni trénovať, keď ťa to bude baviť, začni pretekať. Aj ja som šiel rovnakou cestou. Vrhnúť sa od začiatku do nejakého systematického tréningu podľa mňa nemá zmysel a akurát ťa to otrávi. K tomu sa musí človek prebehnúť.


3. Technika príjde sama

Existuje množstvo návodov na to, ako by človek mal alebo nemal behať. Každý takýto článok na to ide strašne vedecky a nabáda, nech našlapuješ na stred chodidla, na špičku, na vonkajšiu hranu, a tak ďalej. Podľa mňa to taká veda nie je a technika tvojho behu sa sama prispôsobí s rastúcou kilometrážou a rýchlosťou behu. Telo sa prispôsobí. Ako svaly, tak obehový systém si zvyknú na bežeckú záťaž, zrychlíš sa a postupne prirodzene prejdeš do behu cez špičku. Ono sa rýchlo ani inak behať nedá. K zrýchleniu procesu zapájaj do behu atletickú abecedu, pri rovinkách sa pohraj s dĺžkou kroku a frekvenciou.

Vítek Pavlišta


4. Zpestri si beh

Keď budeš každý deň klusať rovnakým tempom rovnakú trasu, najskôr ťa to čoskoro prestane baviť. Občas sa ma niekto opýta: "A čo ťa na tom behaní baví? Veď je to strašne monotónna aktivita. "Nie je! Len je potrebné v ňom tú variabilitu objaviť. Dá sa behať na rovine, v kopcoch, v teréne aj na ceste, sám alebo s partiou, rýchlo alebo pomaly, prekladať si beh zmenami tempa, techniky a dĺžkou kroku, vložiť doň posilňovacie cviky, alebo pokojne aj chôdzu. Krásne na behu je, že sa dá bežať prakticky všade a pokojne aj bežecké výlety. Dostaneš sa ďalej ako chôdzou s batohom na chrbte.


5. Zožeň si bežecké vybavenie

Tým myslím predovšetkým tenisky. To, čo často predávajú športové reťazce ako bežecké tenisky, na behanie vhodné mnohokrát nie je. Rovnako tak sa na behanie nehodia rôzne fitnes a univerzálne športové tenisky. Ak si s výberom nevieš rady, nechaj si poradiť v bežeckom obchode, napríklad v Top4Running v Prahe. Veľmi vhodné je tiež vlastniť bežecké hodinky s GPS, ktoré ti pomôžu s meraním tvojho tréningu a stanovených cieľov. Pre systematický tréning je to už skoro nevyhnutný doplnok, aj keď tiež som začínal trénovať v časoch, keď existovali len obyčajné "digitálky" so stopkami. Nemusí to byť žiadny top model. Bohato stačí základ, ale od firmy špecializujúcej sa na športové hodinky. Vyhol by som sa rôznym fitness náramkom a pokusom čínskych výrobcov elektroniky.


6. Cvič!

Nie nadarmo sa hovorí, že rovnaký čas, ktorý stráviš behom, by si mal venovať aj  kompenzácii. To preťahovanie sa a cvičenie je na internete materiálu kopa. Zameraj sa na posilnenie stredu tela a zároveň uvoľňovanie svalov v oblasti bedrovej chrbtice a panvy. Práve táto oblasť pri behu absorbuje
veľkú časť nárazov. Vnímaj, čo ťa bolí, odkiaľ bolesť vychádza, a zameraj sa na uvoľňovanie tejto oblasti. Sleduj po čase podrážky svojich topánok. Aj ony všeličo napovedia o tom, ako beháš, kde si uľavuješ, čo zaťažuješ. Určite odporúčam čas od času navštíviť nejakého šikovného fyzioterapeuta. Ideálne preventívne a skôr, než ťa začne niečo bolieť.


7. Regeneruj

Nájdi si čas na to zájsť si do bazéna, do sauny alebo ideálne na masáž. Nielenže zvládneš odbehnúť viac kilometrov a budeš sa pri nich cítiť lepšie, ale zároveň znížiš pravdepodobnosť, že ťa niečo rozbolí a od behu odstaví.

Vítek Pavlišta


8. Pred behom jedz striedmo

Máločo dokáže otráviť beh ako zažívacie ťažkosti. Pokiaľ na teba príde hlad v čase, keď sa ti otvorí možnosť ísť si zabehať, často si stačí dať len kvalitnú kávu s kúskom horkej čokolády a môžeš si ísť zablbnúť pokojne na dve hodiny.


9. Píš si bežecký denník

Športové hodinky za teba túto prácu robia automaticky. Tým, ktorí ich nemajú, by som ale rovnako odporučil viesť si nejakú formu bežeckého denníka ručne. Je to občas celkom zaujímavé obzrieť sa späť a zistiť, ako mi to behanie skôr šlo či nešlo.


10. Nepreháňaj to!

Táto rada sa čiastočne kryje už s tou nabádajúcou k postupnému bežeckému rastu. V tomto bode ale nechcem hovoriť o pretrénovaní a o zraneniach. Beh je len vaše hobby a zábava pri práci. Nemusíte kvôli nemu nutne prekopať celý život, hodiť cez palubu kamarátov a všetko, čo ste mali doteraz radi. Nie každého behanie zaujíma, a keď už si nájdete po niekoľkých mesiacoch čas na to, že sa zídete so starými známymi a celý čas hovoríte o tom, ako beháte, dosť možno im to bude vadiť. Poznám dosť ľudí, ktorí o behaní melú naozaj v jednom kuse. O tom, koľko kedy ubehli kilometrov, ako bežali rýchlo, aké pri tom mali tepy, koľko spálili kalórií a čo ich kde bolí. Beháte kvôli sebe a nie preto, aby ste mali o čom rozprávať kamarátom, ktorí napríklad ani nebehajú a nezaujíma ich to. Beh je váš únik od problémov a odreagovanie sa. Nechajte si ho pre seba. Pre mňa končí tréning posledným odbehaným úsekom a ďalej ma nezaujíma. Myslím, že je to tak správne.

Vít Pavlišta, ambassador Top4Running 
 

Byť členom Top4Running Club sa oplatí

S nami budeš vždy rýchlejší. Pridaj sa do nášho vernostného programu a čerpaj veľa skvelých výhod.

Pridaj sa do klubu

Fast-R Nitro Elite Elektrocharged
puma
ZOOM JA FLY 3
nike
Fast-FWD Nitro Elite
puma
FAST-R Nitro Elite Carbon
puma
Air Zoom Alphafly NEXT%
nike
Nové
Deviate Nitro Elite Racer
puma
WAVE AERO 19
mizuno
Nové
Deviate Nitro Elite Racer Wildwash
puma
Deviate Nitro Elite Fireglow
puma
Deviate Nitro SP
puma
Cloudflow 3
onrunning
Udržateľnosť
METASPEED SKY W
asics
Predchádzajúce
Ďalšie