END OF SEASON SALE! Vyber si zo 5200+ zľavnených produktov -- days --:--:-- Kúp teraz
Jogging vs. behanie. Aký je medzi nimi rozdiel?

Jogging vs. behanie. Aký je medzi nimi rozdiel?

1. 2. 2023 6 min. čítania

Jogging nie je iba nové moderné pomenovanie behu. Čo je jogging a kedy je to už behanie? Zisti na Top4Running!

Jogging a behanie. Dve veľmi podobné, avšak rodzielne fyzické aktivity. Zisti, aké sú medzi nimi rozdiely, aké benefity ponúkajú a pre koho sú najvhodnejšie. 

Jogging či Indiánsky beh

V dnešnom bežeckom svete je názov jogging používaný čoraz viac. Znamená striedanie behu vo voľnom tempe s chôdzou. Tento typ presunu z bodu A do bodu B využívali už Indiáni a preto je známejší názov Indiánsky beh.

Aké sú benefity joggingu?

Jogging je aeróbna aktivita s nízkou až strednou intenzitou. Je skvelá na budovanie fyzickej kondície a vytrvalosti, ako aj pri chudnutí a znižovaní percenta tuku, pretože zvyšuje kalorický výdaj. Je to veľmi flexibilná aktivita, pretože je na tebe ako dlho a ako ďaleko budeš behať a kráčať. Môžeš vyskúšať 1 minútu joggingu / 1 minútu chôdze, ale môžeš ísť aj podľa pocitu. Ďalšia výhoda je, že sa nemusíš trápiť stúpaním a klesaním počas behu, pretože si nepotrebuješ merať vzdialenosť ani tempo. Stačí si obuť bežecké tenisky a vybehnúť!

Pre koho je vhodný jogging?

 • Pre začiatočníkov - Jogging ti pomôže nájsť tvoj vlastný zdravý vzťah k behu počas tvojich bežeckých začiatkov. Postupne zaraďuj "joggingové behy" do svojej dennej rutiny a tvoje telo si zvykne na novú fyzickú aktivitu. Ak to na začiatku nepreženieš, vyhneš sa pretrénovaniu, budeš mať čas pracovsť na svojej technike behu a nebudeš sa musieť trápiť tempom behu ani kilometrážou. 
 • Pre bežcov s nadváhou - Beh predstavuje veľkú záťaž pre tvoj pohybový systém a ľudia s nadváhou majú vyššie riziko vzniku bolesti. Okrem toho, nevhodná technika behu môže viesť ku ireverzibilným zranenia kĺbov a šliach, preto je nutné začať s joggingom pomaly. Odporúčame konzultáciu s odborníkom, napríklad fyzioterapeutom, či bežeckým trénerom, ktorý ti poradí ako začať. 
 • Pre bežcov po zranení či chorobe - Ak sa vraciaš k behu po chorobe či zranení začni joggingom a postupne sa vracaj do svojej zvyčajnej rutiny. Pozor, unáhlené zvýšenie intenzity, či času behu môže viesť ku návratu choroby, zranenia, či iným komplikáciám. 

Asics_Gel-Nimbus_25

A čo vlastne znamená beh?

Behanie je kontinuálna neprerušovaná aktivita v istom tempe. Bežec má prehľad o tempe, vzdialenosti a celkovom čase behu. On alebo ona následne dáta analyzuje a hodnotí, napríklad prostredníctvom štatistík zo športových hodiniek alebo bežeckého denníku. Bežec takisto strieda rôzne typy tréningov ako napríklad tempové behy, intervaly, dlhé behy, výbehy do kopca. Niektorí preferujú kratšie a rýchle vzdialenosti, ostatní radšej dlhšie vytrvalostné trasy. V skratke, okrem radosti zo športu majú bežci špecifický cieľ, ako príklad príprava na preteky, či zlepšenie osobného maxima. 

Beh a jeho benefity

Výhoda behu v porovnaní s jggingom je jeho vysoká intenzita, ktorá zlepšuje alebo udržuje športovca vo veľmi dobrej fyzickej kondícií. Ďalšie pozitívum je variabilita tréningov. Behanie ti dodá nielen fyzickú vytrvalosť ale aj mentálnu odolnosť = disciplínu. Keď niekto beží preteky, pravdepodobne sa pripravoval podľa plán, robil silový tréning, regeneroval, stravoval sa zdravo a vyvážene, aby mohol na pretekoch zo seba vydať maximum. 

Kedy prejsť od joggingu ku behu?

Respektíve - pre koho je behanie vhodné? Asi to nechceš počuť, ale - prechod ku behaniu je individuálny a bude záležať na tvojom subjektívnom pocite. Sústreď sa na tieto tri veci:

 • Tvoje telo musí zvládať fyzické vyčerpanie - Nemal by byť pre teba problém bežať 30 - 40 minút v rovnomernom tempe bez zastavenia.
 • Nemal/a by si mať žiadne zdravotné komplikácie - 6iadne bolesti kĺbov, či problémy s dýchaním.
 • Prejdi k behu postupne - Počúvaj svoje telo a zníž intenzitu, ak je to nutné. Môžeš striedať beh s joggingom a behať v rôznych tempách.

Běhání_vs_jogging

Čo majú spoločné jogging a behanie?

Každá aktivita je iná, majú však zopár spoločných benefitov: 

 • Buovanie fyzickej kondície
 • Pozitívny efekt na kardiovaskulárne zdravie a srdce 
 • Zlepšenie zdravia 
 • Spôsob znižovanie hmotnosti
 • Pohyb v prírode má pozitívny vplyv na tvoju (často vystresovanú) myseľ

Či už preferuješ jogging alebo beh, radosť z pohybu je to, na čom záleží najviac. Nájdi svoj dôvod a vybehni!