Doprava zadarmo nad €130,00
5% extra zľava pre členov klubu práve teraz! Staň sa členom
Tovar môžeš do 30 dní vrátiť bez udania dôvodu
Záruka vrátenia peňazí
Jogging vs. behanie. Aký je medzi nimi rozdiel?

Jogging vs. behanie. Aký je medzi nimi rozdiel?

1. 2. 2023 6 min. čítania

Jogging nie je iba nové moderné pomenovanie behu. Čo je jogging a kedy je to už behanie? Zisti na Top4Running!

Jogging a behanie. Dve veľmi podobné, avšak rodzielne fyzické aktivity. Zisti, aké sú medzi nimi rozdiely, aké benefity ponúkajú a pre koho sú najvhodnejšie. 

Jogging či Indiánsky beh

V dnešnom bežeckom svete je názov jogging používaný čoraz viac. Znamená striedanie behu vo voľnom tempe s chôdzou. Tento typ presunu z bodu A do bodu B využívali už Indiáni a preto je známejší názov Indiánsky beh.

Aké sú benefity joggingu?

Jogging je aeróbna aktivita s nízkou až strednou intenzitou. Je skvelá na budovanie fyzickej kondície a vytrvalosti, ako aj pri chudnutí a znižovaní percenta tuku, pretože zvyšuje kalorický výdaj. Je to veľmi flexibilná aktivita, pretože je na tebe ako dlho a ako ďaleko budeš behať a kráčať. Môžeš vyskúšať 1 minútu joggingu / 1 minútu chôdze, ale môžeš ísť aj podľa pocitu. Ďalšia výhoda je, že sa nemusíš trápiť stúpaním a klesaním počas behu, pretože si nepotrebuješ merať vzdialenosť ani tempo. Stačí si obuť bežecké tenisky a vybehnúť!

Pre koho je vhodný jogging?

  • Pre začiatočníkov - Jogging ti pomôže nájsť tvoj vlastný zdravý vzťah k behu počas tvojich bežeckých začiatkov. Postupne zaraďuj "joggingové behy" do svojej dennej rutiny a tvoje telo si zvykne na novú fyzickú aktivitu. Ak to na začiatku nepreženieš, vyhneš sa pretrénovaniu, budeš mať čas pracovsť na svojej technike behu a nebudeš sa musieť trápiť tempom behu ani kilometrážou. 
  • Pre bežcov s nadváhou - Beh predstavuje veľkú záťaž pre tvoj pohybový systém a ľudia s nadváhou majú vyššie riziko vzniku bolesti. Okrem toho, nevhodná technika behu môže viesť ku ireverzibilným zranenia kĺbov a šliach, preto je nutné začať s joggingom pomaly. Odporúčame konzultáciu s odborníkom, napríklad fyzioterapeutom, či bežeckým trénerom, ktorý ti poradí ako začať. 
  • Pre bežcov po zranení či chorobe - Ak sa vraciaš k behu po chorobe či zranení začni joggingom a postupne sa vracaj do svojej zvyčajnej rutiny. Pozor, unáhlené zvýšenie intenzity, či času behu môže viesť ku návratu choroby, zranenia, či iným komplikáciám. 

Asics_Gel-Nimbus_25

A čo vlastne znamená beh?

Behanie je kontinuálna neprerušovaná aktivita v istom tempe. Bežec má prehľad o tempe, vzdialenosti a celkovom čase behu. On alebo ona následne dáta analyzuje a hodnotí, napríklad prostredníctvom štatistík zo športových hodiniek alebo bežeckého denníku. Bežec takisto strieda rôzne typy tréningov ako napríklad tempové behy, intervaly, dlhé behy, výbehy do kopca. Niektorí preferujú kratšie a rýchle vzdialenosti, ostatní radšej dlhšie vytrvalostné trasy. V skratke, okrem radosti zo športu majú bežci špecifický cieľ, ako príklad príprava na preteky, či zlepšenie osobného maxima. 

Beh a jeho benefity

Výhoda behu v porovnaní s jggingom je jeho vysoká intenzita, ktorá zlepšuje alebo udržuje športovca vo veľmi dobrej fyzickej kondícií. Ďalšie pozitívum je variabilita tréningov. Behanie ti dodá nielen fyzickú vytrvalosť ale aj mentálnu odolnosť = disciplínu. Keď niekto beží preteky, pravdepodobne sa pripravoval podľa plán, robil silový tréning, regeneroval, stravoval sa zdravo a vyvážene, aby mohol na pretekoch zo seba vydať maximum. 

Kedy prejsť od joggingu ku behu?

Respektíve - pre koho je behanie vhodné? Asi to nechceš počuť, ale - prechod ku behaniu je individuálny a bude záležať na tvojom subjektívnom pocite. Sústreď sa na tieto tri veci:

  • Tvoje telo musí zvládať fyzické vyčerpanie - Nemal by byť pre teba problém bežať 30 - 40 minút v rovnomernom tempe bez zastavenia.
  • Nemal/a by si mať žiadne zdravotné komplikácie - 6iadne bolesti kĺbov, či problémy s dýchaním.
  • Prejdi k behu postupne - Počúvaj svoje telo a zníž intenzitu, ak je to nutné. Môžeš striedať beh s joggingom a behať v rôznych tempách.

Běhání_vs_jogging

Čo majú spoločné jogging a behanie?

Každá aktivita je iná, majú však zopár spoločných benefitov: 

  • Buovanie fyzickej kondície
  • Pozitívny efekt na kardiovaskulárne zdravie a srdce 
  • Zlepšenie zdravia 
  • Spôsob znižovanie hmotnosti
  • Pohyb v prírode má pozitívny vplyv na tvoju (často vystresovanú) myseľ

Či už preferuješ jogging alebo beh, radosť z pohybu je to, na čom záleží najviac. Nájdi svoj dôvod a vybehni!